Якщо авторитаризм, то добрий
Опубліковано 11 листопада 2010 року о 16:45

Інтерв'ю Прем'єр-міністра України М.Я.Азарова (газета «Дер Штандард», 11.11.2010)

Нормалізація відносин з Росією, відновлення державної влади всередині країни: Прем’єр-міністр України Микола Азаров відстоює у розмові з Йозефом Кірхенгастом спірний новий курс Києва.

Standard: Через 8 місяців після приходу до влади Президента Віктора Януковича Україна, здається, знову помітно наблизилась до Росії. Угода про продовження перебування російського Чорноморського флоту в Криму щонайменше до 2042 є лише одним цьому прикладом. Чине повертається Київ спиною до Заходу?

Азаров: Україна нікуди не рухалась. І географічно, і політично вона залишається там, де завжди була: в центрі Європи. Ми відновили добросусідські відносини з Росією, я наголошую на цьому. Росія, разом з ЄС, один з наших найбільших торговельних партнерів.

Standard: Як розвивалися відносини з ЄС ?

Азаров: Протягом цих 8 місяців ми помітно активізували хід переговорів з ЄС щодо зони вільної торгівлі і безвізового режиму. Наша правляча Партія регіонів підписала з фракцією Соціалістів і Демократів Європарламенту Угоду про співпрацю. Ми підписали Енергетичну хартію ЄС і стали, таким чином, повноправним членом Європейського Енергетичного Співтовариства. Саме лише це показує, що ми провадимо виважену політику.

Standard: Відповідно до Конституції України на території України не можуть бути розташовані іноземні військові частини. Тому критики кажуть, що Угода з Росією про Чорноморський флот суперечить Конституції.

Азаров: Діюча Конституція України була прийнята тоді, коли російський Чорноморський флот вже перебував в Криму.

Standard: Однак це не змінює того, що Конституція діє і одночасно розміщені російські військові частини.

Азаров: Російський флот в Криму створює нам не більше турбот, ніж, наприклад британський флот в Гібралтарі іспанцям.

Standard: Журналісти, інтелігенція і опозиціонери скаржаться на зростаючі авторитарні тенденції в Україні: збільшення державного контролю над медіа, тиск на критично налаштовані до уряду телеканали, зокрема через ненадання ліцензій на мовлення, а також менш м’який тиск на журналістів-критиків.

Азаров: Насамперед: В Україні немає ніякого контролю над медіа. І наше телебачення часто налаштоване більш критично до уряду, аніж опозиція. Напевно, це нормально. Що стосується авторитарних тенденцій, мені підтвердили також представники австрійських ділових кіл, що вони дуже раді, що після 5 років хаосу нарешті повертається демократія і стабільність. Оскільки впродовж останніх п’яти років в Україні де факто не було державної влади. Міжнародні угоди не виконувалися.

Standard: Ви натякаєте на газову кризу 2009 року?

Азаров: Тоді протягом 2 тижнів вся Європа не отримувала газу. Це була попередня влада. Кому подобається такий порядок? Нині ми надійні постачальники газу для Європи. Якщо це – авторитаризм, тоді це добрий авторитаризм. Австрійським підприємцям я назвав три ключові слова: стабільність, надійність і прогнозованість. Це характеризує нинішню владу.

Standard: Ключовеслово газ. У відповідь на продовження договору оренди військово-морської бази в Криму Росія погодилась знизити ціну на газ на 30%. Є інформація, що Москва ще не виконала свої зобов’язання.

Азаров: Росія на 100% виконує свої зобов’язання. Це означає: мінус 100 доларів на кожну тисячу кубометрів порівняно з попереднім договором, який уклав колишній уряд після січневої кризи 2009 року. Але ми не раз казали, що ми не згідні з цим договором, оскільки він для нас дуже невигідний. Тому ми хочемо його змінити. Про це ведуться дуже складні переговори.

Standard: Міжнародний валютний фонд (МВФ) практично врятував Україну від банкрутства за допомогою мільярдних кредитів. За допомогою яких реформ Ваш уряд хоче модернізувати економіку?

Азаров: Колишній уряд використав згадані вами кредити і не провів жодних реформ. Тому МВФ призупинив направлення коштів. Ми відновили співпрацю і отримали перший транш нового кредиту у розмірі 1,8 млрд. доларів. І зараз Україну вже не треба рятувати від банкрутства. Наше становище дуже стабільне. Протягом останніх трьох місяців міжнародні рейтингові агентства тричі піднімали рейтингову позицію України. Ми не витратили ще жодного цента з цього кредиту, але він, напевно, буде нам потрібен.

Standard: Для чого?

Азаров: Ми готуємо податкову реформу, яка включатиме також зниження податків, щоби досягти розвитку економіки. Крім того, є потужні інфраструктурні проекти, зокрема, пов’язані з ЄВРО-2012. Ми візьмемось за реформи у соціальній сфері, пенсійній системі та системі охорони здоров’я. Дефіцит бюджету складає 5% ВВП ми сподіваємось, що у 2011 році він опуститься на позначку нижче 3%. Наш зовнішній борг складає 40% ВВП, що значно менше, ніж у кожній країні ЄС. Кошти кредиту будуть ресурсом для наших реформ.

Standard: Чи залишається вступ в ЄС стратегічною метою України?

Азаров: Відповідно до Закону про засади внутрішньої і зовнішньої політики, прийнятого парламентом, метою є європейська інтеграція України. Але нам відомо, що шлях туди є дуже довгим. Україна повинна виконати свої домашні завдання. Тому ми не просимоЄС повідомити конкретну дату вступу, натомість кажемо: давайте ми просуватимемось поступово. Давайте укладемо угоду про вільну торгівлю, угоду про безвізовий режим і так далі. Коли визріють умови, ми подамо заявку на вступ. Україна – європейська країна і згідно СтатутуЄС має право подати заявку.

МИКОЛА АЗАРОВ (62) уродженець Росії, за освітою – геофізик, у березні 2010 після приходу до влади Президента Віктора Януковича змінив на посаді Глави Уряду Юлію Тимошенко. На початку тижня він взяв участь у 7-му Віденському економічному форумі.

«Дер Штандард», М.Я.Азаров, Прем'єр-міністр України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux