Інтерв'ю Прем'єр-міністра України М.Я.Азарова (газета «Ді Прессе», 23.07.2010)
Голова Уряду України Микола Азаров пояснює газеті «Ді Прессе», чого може навчитися Росія від його країни і чому Києву потрібен ще один 15-мільярдний кредит від МВФ.
Ді Прессе: Ви тільки-що зустрічались з потенційними крупними інвесторами. Якої вони думки про Україну?
Прем’єр-міністр Микола Азаров: Я очікував більше докорів на нашу адресу. Але всі налаштовані більш-менш позитивно. Після хаосу, який тривав кілька років, вони задоволені політичним керівництвом, яке впевнене у собі і уособлює безпеку.
Ді Прессе: Строгої владної вертикалі не досить, щоби привабити інвесторів
Азаров: Звичайно, вони висловили побажання, передусім щодо дерегуляції. У нас панує плутанина різних інструкцій, постанов, і норм, так, що підприємцям потрібний або сильний адміністративний вплив, або хабарі. 2240 види робіт у нас вимагають ліцензування, для отримання якої підприємцю треба оббігати десятки інстанцій. Я зменшив їх кількість на 80%.
Ді Прессе: Ви створили у парламенті коаліційну більшість в обхід конституції, яка у квітні в за 8 хвилин схвалила продовження перебування російського Чорноморського флоту в Криму в обмін на здешевлення ціни на газ. Невже парламент не є місцем для дискусії, як сказав одного разу спікер ДерждумиРосії Борис Гризлов?
Азаров: Якби Ви того дня були у парламенті, Ви б побачили, що так звана опозиція запалювала димові бомби і закидувала голову парламенту яйцями. В таких умовах дискутувати складно.
Ді Прессе: Для цього там була охорона
Азаров: Такої служби у нашому парламенті немає. Ми були готові до дискусії, але договір все одно б схвалили, оскільки ми маємо більшість у парламенті.
Ді Прессе: Що на Вашу думку ще залишилось від помаранчевої революції?
Азаров: Розчарування. Надія населення на свободу і кращі стандарти життя була підірвана. А тим самим і віра людей у їх власні сили. Ми зацікавлені у цінностях, які тоді захищало населення.
Ді Прессе: Так вважають далеко не всі. Як Ви прокоментуєте повідомлення, що свобода за часів правління «блакитного» уряду знову зменшилась?
Азаров: Погляньте на різноманітність наших мас-медіа і Ви побачите, як деякі з них зображають мене монстром, а весь уряд – поганим.
Ді Прессе: Наприкінці червня Служба безпеки на кілька годин затримала в аеропорту німецького керівника німецького Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланге. Скандал насторожив Західний світ.
Азаров: Я не знаю, чому так трапилось. Я проти того, щоб когось затримували на кордоні.
Ді Прессе: Ви поділяєте з демонстрантами помаранчевої революції прагнення до демократичних свобод?
Азаров: А як Ви думали? Я двічі був в опозиції. Як же я можу думати по-іншому? Крім того, я жив у Радянському Союзі. Тому я знаю ціну і цінність свободи слова. Але я відрізняю реальну свободу слова від такої, в якій власник мас-медіа диктує журналістам, що вони повинні казати.
Ді Прессе: Скажіть, для чого Україні кредит МВФ у розмірі 15 млрд. доларів США, коли власна економіка зростає?
Азаров: довгостроковий кредит дає можливість проводити непопулярні реформи. Ми підвищили тариф на газ. За ту частину населення, яка не може платити цю ціну ми повинні надати компенсації. Кредит потрібний також для стабілізації курсу валюти і модернізації економіки. Ми хочемо зменшити дефіцит бюджету цього року до 5 %, а наступного – тримати на рівні до 3%. Зрештою, наше ліберальне законодавство з 2011 року передбачатиме найнижчу податкову ставку у Європі.