Інтерв’ю Міністра закордонних справ України А.Дещиці австрійській „Die Presse“
Опубліковано 24 березня 2014 року о 15:36

22 березня австрійська газета «Die Presse» розмістила інтерв’ю Міністра закордонних справ України А.Б.Дещиці під назвою  "Опція Фінляндії є моделлю для України "

Міністр закордонних справ України Андрій Дещиця відхиляє вступ до НАТО і бачить позаблоковий статус України в майбутньому. Він побоюється інтервенції Росії у східних областях України та торговельної війни.

 

Die Presse:  чи втрачений Крим для України ?

Андрій Дещиця: ні. Крим не все втрачено. Крим є і буде невід'ємною частиною України. Але росіяни на даний час контролюють територію. Я не хочу вникати занадто далеко в історію. Але свого часу впала Берлінська стіна і Німеччина відтоді возз'єдналася.

Чому ваш уряд віддав наказ українським солдатам залишити Крим?

Не було доручення відкликати військових. Ми опрацьовуємо створення демілітаризованої зони в Криму під егідою ООН.

Росія буде проти. Вона ж здійснила інтервенцію саме з причин політико-безпекових.

Якщо Росія , як вона стверджує , хоче деескалації ситуації , чому б їй не взяти участь у демілітаризації частини України?

 

Тому що Росія має там розміщений свій Чорноморський флот.

Переміщення Чорноморського флоту не становить проблеми. Все залежить від політичної волі.

Чи найближчими днями виведе Україна своїх солдатів з Криму?

Ми чекаємо, щоб побачити, чи буде прийнята наша пропозиція щодо демілітаризації. Ініціатива повинна бути обговорена на засіданні Ради Безпеки ООН і Генеральної Асамблеї ООН. Тоді може дійти до резолюції ООН, щодо виконання якої ми будемо почувати обов’язок.

Хіба не є завданням української армії захищати територію держави?

Українська армія захищає територію в східних областях України. Ми закликали наших військових у Криму ігнорувати провокації і утриматися від дій. Ми знаємо, що сталося в Грузії у 2008 році. У той час Грузія відреагувала на російські провокації. Це призвело в результаті до втрати Південної Осетії і багатьох смертей.

Ви чекаєте на втручання Росії у східних частинах України?

Розгортання російських військ на східних кордонах України нас дуже турбує , так самі як і поява так званих політичних туристів з Росії, що може створювати хаос на сході України.

Яку обіцянку дав ЄС у випадку, якщо Україна відмовиться від військової відповіді в Криму?

ЄС може зробити багато чого. По-перше, вони можуть ввести санкції проти Росії.

Проте ці санкції не вразили Росію.

Це може супроводжуватися більш жорсткими санкціями щодо визначених підприємців, які підтримують уряд Путіна.

Ви думаєте про Газпром?

Газпром і багато інших компаній . По-друге, у ЄС має можливість відправити місію спостерігачів на Україну. І, по-третє, нами підписано Угоду про асоціацію з ЄС.

Чи був би ЄС в принципі готовий до запровадження економічних санкцій проти Росії?

Я вважаю, що ЄС потребує часу, щоб підготуватися до запровадження таких санкцій. Але ми бачимо розуміння зі сторони керівництва ЄС, що такі штрафи є необхідними аби зупинити російську агресію і Путіна.

У мене таке враження, що ЄС перш за все хоче цей конфлікт локалізувати і перешкодити Росії захопити Східну Україну.

Ні, я думаю , що санкції призведуть до того, що Росія виведе свої війська з Криму.

Як може Путін відступити? Він втратить своє обличчя, якщо він віддасть Крим.

Ніхто не очікував коли будувалася Берлінська стіна, що колись вона впаде. Це може зайняти певний час.

Як ви думаєте, чи Росія могла б захватити Крим, якби Україна була членом НАТО?

Ні, тоді вступає в силу стаття п'ять з Договору НАТО (обов'язок надавати допомогу в разі нападу на державу - член). Але ми не говоримо про членство для України в НАТО.

Чому ні?

Новий Уряд України не ставить перед собою мету у своїй діяльності вступ до НАТО. Тоді чому ми повинні про це говорити? Щоб подати заявку на членство в НАТО, ми потребуємо великої підтримки з боку населення України. Ми також повинні провести переговори з НАТО, чи організація була б готова до прийому України у свої члени. Це буде довгий процес. Але в нинішньому часі є дещо важливе: розмова про вступ до НАТО провокуватиме Росію до негайної і непередбаченої реакції.

Чи був би нейтралітет опцією для України, як пропонують австрійські політики?

Я був Послом України у Фінляндії. Фінська модель є ще одним варіантом для України: сусідство з Росією, членство в ЄС, але не член НАТО. Це важливо для України мати хороші добросусідські відносини з Росією.

Тому що це важливе з економічної точки зору.

З економічних причин і з причин міжлюдських контактів.

Росія посилила контроль на імпорт української продукції на кордоні з Україною. Чи починає Росія в даний час торговельну війну?

Так, і в середу спецпідрозділ російської міліції «Омон» проникли на українську фабрику «Рошен», яка виробляє шоколад в Росії. Також рахунки фабрики були заморожені.

Чи припускаєте Ви, що Ваш Уряд допустився помилок?

Так, наприклад, при спробі прийняти новий закон про мову. Слава Богу, ми зупинилися цей процес. Наш президент не підписав законопроект, прийнятий парламентом. Продовжує бути чинним Закон 2012 року, відповідно до якого в певних регіонах України російська мова є другою офіційною мовою. Крім того , було жахливою помилкою побиття два дні тому редактора ТБ в Києві (він висвітлював промову Путіна про анексію). Ми засуджуємо такі дії.

За це були відповідальні прихильники правлячої правої партії Свобода.

Так, але я також хочу пояснити, чому такі інциденти відбуваються. Люди хотіли через три місяці революційного настрій отримати мир. Але потім вони зіткнулися з російськими військами і автоматами Калашникова. Важко залишатися спокійним у такій ситуації. Тому, ми прагнемо забезпечити швидке вирішення цього конфлікту.

Росія анексувала Крим. Навряд чи можливим є швидке рішення у Вашому розумінні.

Так, я знаю. Все залежить від того, якою буде консолідована позиція України і решти світу. Тому що це не тільки внутрішня українська, та й навіть не тільки двостороння українсько-російська справа. На карту поставлена безпека Європи і, можливо, світу.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux