Українці в Австрії
Опубліковано 25 жовтня 2020 року о 16:44

Історія українсько-австрійських взаємин налічує понад тисячу років. Торговельні зв'язки Київської Русі з містами середнього Дунаю відомі з 10-го століття. У літописах згадуються зв'язки між галицьким князем Ярославом Осмомислом і австрійським правителем Гайнріхом ІІ Язомірґоттом.

Австрійські цісарі прагнули залучити на свій бік українських козаків у боротьбі з османами у Тридцятилітній війні. Дипломатичні зв'язки з Австрією мали також гетьмани Богдан Хмельницький та Пилип Орлик. В 1683 р. козаки брали участь у звільненні Відня від турецької облоги.

Легендарною для віденців стала постать козака-розвідника Юрія Кульчицького, який двічі таємно пройшов кільце облоги Відня, щоби принести стратегічно важливу інформацію. Ще більшу популярність здобув Юрій Кульчицький як популяризатор кави - до того часу невідомого напою не лише у Відні, але й в усій Європі. Він використав чималі запаси кави, вручені йому як нагороду за подвиг, відкривши у Відні одну з перших кав'ярень.

Починаючи з 16-го ст., в університетах Австрії навчалися українські студенти. З 1772 р., коли західноукраїнські землі (Галичина й Буковина) увійшли у склад Габсбурзької монархії, їх кількість значно зросла, що значною мірою позитивно вплинуло на політичне й культурне піднесення цих земель, зумовило їх швидкий національний розвиток і ту роль, що її відіграла Галичина в часи гніту царської Росії в Центральній та Східній Україні.

Особливе зацікавлення українською проблемою виявила Австрія під час Першої світової війни. У 1914 р. за її сприяння було створено Союз визволення України. У 1918 р. Австро-Угорщина встановила дипломатичні відносини з молодою Українською Державою, підписавши з нею Берестейський мир. Австрія й Україна обмінялися послами.

Після виникнення ЗУНР в Австрійській Республіці була акредитована українська місія, визнана австрійською владою як представництво Української Держави. З кінця 1919 р. до березня 1923 р. в Австрії перебував уряд ЗУНР у екзилі.

Українці в Австрії почали поселятися в значних кількостях після 1772 року. Це були здебільшого призвані до військової служби, студенти теології у Барбареумі у Відні (перша духовна семінарія Української греко-католицької церкви, заснованої імператрицею Марією-Терезією у 1774 році у Відні при церкві Св.Варвари для навчання греко-католицьких священиків австрійської імперії), згодом й інших вищих шкіл, згуртовані з часом (1868 р.) у студентському товаристві «Січ», депутати парламенту, політики, службовці, робітники.

Чисельність українців Австрії значно зросла з початком Першої світової війни. Сюди прибували біженці з Галичини й Буковини, включно з багатьма військовими та представниками української інтелігенції, іммігранти зі східноукраїнських земель, українці-військовополонені, які служили в російській армії.

Другим етапом формування української громади в Австрії став період розпаду Австро-Угорської імперії - українська колонія у Відні зменшилась, але невдовзі знову різко зросла після приїзду сюди уряду Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Після Першої світової війни в Австрії нараховувалося приблизно 50 тис. українців.

Наприкінці Другої світової війни - третя хвилею української еміграції – кількість українців в Австрії склала понад 100 тисяч. Під час перебування радянських військ в Австрії, значну частину українців було депортовано до Радянського Союзу, а все громадсько-політичне, культурне й релігійне життя української громади зосереджувалось у Західній Австрії.

Державним органом Австрії, відповідальним за питання реєстрації та нагляду за діяльністю організацій національних меншин, є федеральне міністерство внутрішніх справ.

Законодавчим актом, що регулює відносини держави з національними меншинами, є федеральний закон про національні меншини в Австрії 1976 року, Рамкова конвенція про захист національних меншин (набула чинності для Австрії 1 липня 1998 року), Європейська хартія регіональних мов та мов меншин (набула чинності для Австрії 1 жовтня 2001 року). Окремі права національних меншин знайшли закріплення у Конституції країни.

Українська громада не підпадає під визначені законодавством критерії для національних меншин, зокрема щодо необхідної мінімальної кількості представників певної національності (на державному рівні у Австрії визнано наступні національні меншини: хорватська, словенська, угорська, чеська, словацька і рома).

Першою українською церквою за кордоном, а надалі першим об’єднанням української громади в Австрії стало Українське церковне братство Святої великомучениці Варвари, засноване у 1862 р. парафіянами однойменної української греко-католицької церкви. З 2007 року парохом та керуючим головою є о. Тарас Шаґала. З 2017 року головою братства є Ростислав Тис.

Австрійсько-українське товариство (АУТ) засноване у 1992 р. та є однією з головних українських організацій Австрії. Президентом АУТ є професор Алоїз Вольдан, віце-президентом - Василь Пилипчук.

Товариство ім. Павла Чубинського, засноване у червні 1999 року, є неприбутковою, позапартійною та надконфесійною громадською організацією, що об'єднує українців, а також громадян інших країн українського походження, та сприяє поглибленню зв’язків між Україною і Австрією. 

Український центр «Зальцбург», заснований у березні 2006 році, об’єднує етнічних українців, які проживають у місті Зальцбург.

У січні 2010 року засновано Товариство української молоді в Австрії (ТУМА).

Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка створено у січні 2010 р. Голова Центру – Ростислав Тис. Передумовою створення цієї організації стали прагнення окремих активістів місцевої української громади організувати у Відні школу згідно з вимогами Міжнародної української школи (МУШ), та реалізовувати інші проєкти культурного спрямування. На сьогодні в Українській суботній школі навчаються учні від 1 до 11 класів. Згідно із статутом організації, головними завданнями товариства є освітньо-виховна робота, пропагування, підтримка і розвиток української культури, охорона матеріальних пам’яток української культури, створення українського інформаційного простору на території Австрії, забезпечення тісних контактів з Україною та українськими організаціями як в Австрії, так і за її межами у всіх проявах духовного, культурного, політичного, релігійного, гуманітарного, наукового та економічного життя.

У 2013 році виникло Cпортивно-культурне об’єднання Україна-Відень (голова – Ігор Никифорук), футбольна команда якого успішно виступає в аматорському чемпіонаті Відня з футболу.

Восени 2014 року новостворений Український педагогічний центр у м.Відень (голова – Галина Павлюк, заступник – Злряна Столярчук) відкрив суботню українську школу «Ерудит» у м.Відень.

Перелік українських громадських організацій Австрії у 2014 році поповнили Об’єднання українських водіїв «Автомайдан Австрія» (голова – Віктор Кришевич) та об'єднання «Європейська Україна» (голова – Сергій Вайнагій).

У 2015 році було засновано «Пласт» - Українську скаутську організацію  в Австрії (голова – Оксана Водотика). У м.Відень існують також організації «Європейсько-українська кооперація», «Українське лікарське товариство».

Активну культурно-мистецьку діяльність проводить створене у 2018 році Товариство української культури Австрії ім. Лесі Українки, м.Лінц (голова – Інна Савченко).

Для забезпечення релігійних потреб громади у Відні, Граці, Зальцбурзі, Інсбруку, Лінці діють українські церкви православного та греко-католицького обряду.їУ 2020 році створено дві нові громадські організації: Барбареум – Товариство підтримки греко-католицьких церков в Австрії, засновниками і співголовами якої є Михайло Палагіцький і о.Тарас Шагала, а також Рідна домівка – Україньке культурне товариство у Граці, при якому працює українська школа.

В австрійській столиці були встановлені пам’ятні дошки таким визначним особистостям, як Михайло Грушевський, Іван Пулюй, Пантелеймон Куліш, Лесь Курбас, Леся Українка, дошка і пам’ятник Івану Франку, великий пам’ятник загиблим українцям на території колишнього концтабору Маутхаузен. Встановлено меморіальні дошки у готелі «Брістоль» де у 2018 році розташовувалось перше Посольство УНР, а також на будинку, де у січні 1921 року було засновано Український Вільний Університет.

У 2013 році на горі Леопольдсберг м.Відень відкрито пам'ятник українським козакам. Ще один пам’ятник козакам - визволителям Відня від турецької облоги встановлено у парку Тюркеншанцпарк. У березні 2014 року з нагоди 200-річчя від Дня народження Т.Г.Шевченка відкрито пам'ятник Т.Г.Шевченку в Інституті славістики Віденського університету.

За фінансової підтримки держави забезпечено впорядкування могил похованих в Австрії видатних українців: Міністра продовольства УНР Миколи Ковалевського (м.Інсбрук), видатного музиканта Богдана Бережницького (м.Відень).

Станом на перше півріччя 2020 року на консульському обліку в Посольстві перебувало 2384 осіб. Водночас, за австрійською статистикою, у Австрії проживає близько 13 тисяч громадян України, у той час як дозволи на постійне проживання в Австрії мають 8750 громадян України. Якщо додати до цього показника австрійських громадян українського походження, то можна оцінити загальний потенціал громади орієнтовно в 15 тисяч осіб.

Відповідно до статистичних даних країни перебування 18% українських мігрантів мають австрійське громадянство, 28% прибули з метою одруження, 21% - з метою працевлаштування, 20% - з метою пошуку вищої якості життя (враховувались економічні, правові та соціальні аспекти). Серед трудових мігрантів з України 2/3 складають жінки. За прогнозними оцінками, на території Австрії нелегально перебуває близько 300 громадян України.

Загалом, австрійська сторона констатує незначну кількість нелегальних мігрантів-громадян України та скоєних ними кримінальних злочинів, що не дає підстав розглядати Україну в якості країни-міграційного ризику. Австрія наголошує на поодиноких випадках порушення громадянами України міграційно-візового законодавства ЄС.

Українська громада в Австрії є досить активною. Працює низка українських громадських організацій, зокрема, Австрійсько-українське товариство у Відні, Українське Греко-Католицьке Братство Святої Великомучениці Варвари у Відні, «Пласт» - Українська скаутська організація  в Австрії, Спортивно-культурне товариство Україна-Відень, Товариство української культури в Австрії ім. Лесі Українки (ТУКА), Товариство «Український педагогічний центр» і при ньому Українська школа «Ерудит», Товариство «Український культурно-освітній центр ім. Iвана Франка» і при ньому - Українська суботня школа у Відні.

Посольство тісно співпрацює з українською громадою в Австрії. Здійснюється підтримка діяльності українських шкіл, футбольної команди СКО Україна-Відень, проведення культурно-мистецьких заходів, відзначення свят та пам’ятних дат української історії, а також впорядкування місць поховань відомих українців на території Австрії. В рамках бюджетної програми 1401110 «Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту, заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України» на зазначені цілі у 2019 році виділено 30,5 тис. дол.

Українці представлені практично у всіх соціальних прошарках суспільства, найбільш активними у громадському житті традиційно є люди з вищою освітою. Значна кількість австрійських українців походить із родин біженців від радянського режиму з території Західної України та Польщі.

Під час офіційного візиту Президента України В.Зеленського відбулася передача листа від Української громади в Австрії Федеральному канцлеру С.Курцу з проханням про присвоєння площі перед церквою Св.Варвари назви «Ukrainerplatz» (Українська площа).


Контакти громадських організацій та об'єднань українців Австрії

 

Австрійсько-українське Товариство 

А-1015 Wien, Postfach 191

Голова – проф. Алоїз Вольдан

web: http://www.oeug-wien.org/

e-mail: [email protected], [email protected]

 

Українське Католицьке Братство Святої Великомучениці Варвари у Відні 

Schönlaterngasse 7/8, 1010 Wien

Голова – Ростислав Тис

Керуючий голова – о.Тарас Шагала

e-mail: [email protected]

 

Барбареум – Товариство підтримки греко-католицьких церков в Австрії

Співголови: о. Тарас Шагала

1010 Wien, Postgasse 8a

 

Українська Православна парафія Константинопольського Патріархату святих Володимира та Ольги 

web: ukrainischekirche.at

Facebook: facebook.com/provisnyk/

e-mail: [email protected] Адреса: Fleischmarkt 13, 1010, Wien тел., Viber/WatsApp:

+4367761629769 - о. Юрій Стругов;

+4367761627968 - о. Микола Лесюк.

 

Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка 

Margaretenstraße 51/20, 1050 Wien

Голова – Вікторія Кеттнер

e-mail: [email protected] 

www.ukr-schule.at

 

Товариство ім. Павла Чубинського 

Sinagasse 1-19/7/10, 1220 Wien

Голова – Петро Артемчук

Т./F: +43 680 1321188

web: www.iptg.at

e-mail: [email protected]

 

Товариство української молоді в Австрії - ТУМА 

Schönlaterngasse 7/8, 1010 Wien

Голова – Нестор Рудницький

web: www.gotuma.org

e-mail: [email protected]

 

Український центр у Зальцбурзі (Ukrainisches Zentrum Salzburg)

A-5020 Salzburg, Siebenstädterstraße 63/3

Голова – Надія Барч

e-mail: [email protected]

 

Українське студентське товариство «Січ» 

A-8010 Graz,

Vinzenz-Muchitschstraße 52/11

Голова: Галина Іськів

e-mail: [email protected]«Європейсько-українська кооперація», «Українсько-лікарське 

товариство»

Голова – Ігор Гук

e-mail: [email protected]

 

Спортивно-культурне об'єднання Україна-Відень 

Голова – Роман Никифорук

[email protected]

 

Український педагогічний центр 

Голова – Галина Павлюк

[email protected]

 

«Європейська Україна» 

Голова – Сергій Вайнагій

[email protected]

 

ПЛАСТ - Українська Скаутська Організація в Австрії 

Голова – Оксана Водотика

[email protected]


Український магазин "Зернятко " 

Othmargasse 21 A-1200 Wien, Österreich 0660 5205974


RIDNA DOMIVKA - ukrainischer Kulturverein in Graz Sitz Graz 

Голова – Галина Скотнік

8052 Graz, Erdbergweg 7b


Спортивне, культурне, економічне та інтеграційне товариство «MRIJA» (МРІЯ)

Голова – Андрій КАРІОТІ

web: http:// https://mrija.org/

e-mail: [email protected]Неурядова громадська організація «Unlimited Democracy- Verein zur Förderung der Demokratisierung»

Lothringerstrasse 3,1010 Wien 

Голова - Анна Паттерманн

Сайт : https://www.unlimiteddemocracy.com 

e-mail: [email protected]

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux