Українці в Австрії
Опубліковано 25 квітня 2020 року о 16:44

Історичні етапи та передумови появи українців на території Австрії

Історія українсько-австрійських взаємин налічує понад тисячу років. Торговельні зв'язки Київської держави з містами середнього Дунаю відомі з 10-го століття. У літописах згадуються зв'язки між галицьким князем Ярославом Осмомислом і австрійським правителем Гайнріхом ІІ Язомірґоттом.

Коли рід Бабенберґів припинив своє існування, австрійське князівство запросило на свій престол князя Романа, сина Данилового, який у 1252 р. одружився зі спадкоємницею престолу Ґертрудою.

Австрійські цісарі прагнули залучити на свій бік українських козаків у боротьбі з турками у Тридцятилітній війні. Чимало козаків служило тоді як наймані відділи в цісарському війську. Дипломатичні зв'язки з Австрією мали також гетьмани Богдан Хмельницький та Пилип Орлик. У 1683 р. козаки брали участь у звільненні Відня від турецької облоги.

Легендарною для віденців стала постать козака-розвідника Юрія Кульчицького, що двічі таємно пройшов кільце облоги Відня, щоб пронести стратегічно важливу інформацію. Ще більшу популярність здобув Юрій Кульчицький завдяки тому, що використав чималі запаси кави, вручені йому як нагороду за подвиг, і організував у Відні одну з перших кав'ярень.

В університетах Австрії, починаючи з 16-го століття, навчалися українські студенти. Їх потік значно зріс з 1772 р., коли західноукраїнські землі (Галичина й Буковина) увійшли у склад Габсбурзької монархії. Це в великій мірі позитивно вплинуло на політичне й культурне піднесення цих земель, зумовило їх швидкий національний розвиток і ту роль, що її відіграла Галичина в часи гніту царської Росії в Центральній та Східній Україні.

Особливе зацікавлення українською проблемою виявила Австрія під час першої світової війни, коли у 1914 р. за її сприяння було створено Союз визволення України. У 1918 р. Австро-Угорщина встановила зв'язки з молодою Українською Державою, підписавши з нею Берестейський мир. Австрія й Україна обмінялися послами.

Після виникнення ЗУНР в Австрійській Республіці була акредитована українська місія, визнана австрійською владою як представництво Української Держави. Від кінця 1919 р. до березня 1923 р. в Австрії перебував екзильний уряд ЗУНР.

Українці в Австрії почали поселятися в значних кількостях особливо після 1772 року. Це були здебільшого призвані до військової служби, студенти теології у Барбареумі у Відні, згодом й інших вищих шкіл, згуртовані з часом (1868 р.) у студентському товаристві «Січ», посли до парламенту, політики, службовці, робітники.

Чисельність українців Австрії значно зросла з початком Першої світової війни. Сюди прибували біженці з Галичини й Буковини, включно з багатьма військовими та представниками української інтелігенції, іммігранти зі східноукраїнських земель, українці-військовополонені, які служили в російській армії.

Другим етапом формування української громади в Австрії став період розпаду Австро-Угорської імперії - українська колонія у Відні зменшилась, але невдовзі знову різко зросла після приїзду сюди уряду Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Після Першої світової війни в Австрії нараховувалося приблизно 50 тисяч українців.

Наприкінці Другої світової війни - третя хвилею української еміграції – кількість українців в Австрії склала понад 100 тисяч. Під час перебування радянських військ в Австрії, значну частину українців було депортовано до Радянського Союзу, а все громадсько-політичне, культурне й релігійне життя української громади зосереджувалось у Західній Австрії.

Державним органом Австрії, відповідальним за питання реєстрації та нагляду за діяльністю організацій національних меншин, є федеральне міністерство внутрішніх справ.

Законодавчим актом, що регулює відносини держави з національними меншинами, є федеральний закон про національні меншини в Австрії 1976 року, Рамкова конвенція про захист національних меншин (набула чинності для Австрії 1 липня 1998 року), Європейська хартія регіональних мов та мов меншин (набула чинності для Австрії 1 жовтня 2001 року). Окремі права національних меншин знайшли закріплення у Конституції країни.

Українська громада не підпадає під визначені законодавством критерії для національних меншин, зокрема щодо необхідної мінімальної кількості представників певної національності (на державному рівні у Австрії визнано наступні національні меншини: хорватська, словенська, угорська, чеська, словацька і рома).

Першою українською церквою за кордоном, а надалі першим об’єднанням української громади в Австрії стало Українське церковне братство Святої великомучениці Варвари, засноване у 1862 р. парафіянами однойменної української греко-католицької церкви. До серпня 2000 р. пастором церкви був Генеральний вікарій О.Остгайм-Дзерович, нагороджений відзнакою Президента України - Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. З 2007 року парохом є о. Тарас Шаґала. При братстві діє хор української греко-католицької церкви. Керівник хору – Михайло Стринадюк. З 2000 року головою братства була пані Марія Остгайм-Дзерович (за віком у 2011 році склала свої повноваження). Наразі головою братства обрано Ростислава Тиса. У 2001 р. Марія Остгайм-Дзерович була нагороджена орденом » За заслуги» ІІІ ступеня.

Австрійсько-українське товариство (АУТ), засноване у 1992 р., – понад 20 років є головною організацією української діаспори в Австрії.  Президентом АУТ є професор Алоїз Вольдан. Віце-президент - Василь Пилипчук.

У січні 2010 року засновано Товариство української молоді в Австрії (ТУМА).

Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка створено у січні 2010 року. Голова Центру – Ростислав Тис. Передумовою створення цієї організації стали прагнення окремих активістів місцевої української громади організувати у Відні школу згідно з вимогами Міжнародної української школи (МУШ), та реалізовувати інші проекти культурного спрямування. На сьогодні в школі навчаються учні від 1 до 11 класів. Згідно із статутом організації, головними завданнями товариства є освітньо-виховна робота, пропагування, підтримка і розвиток української культури, охорона матеріальних пам’яток української культури, створення українського інформаційного простору на території Австрії, забезпечення тісних контактів з Україною та українськими організаціями як в Австрії, так і за її межами у всіх проявах духовного, культурного, політичного, релігійного, гуманітарного, наукового та економічного життя.

Тoвариство ім. Павла Чубинського, засноване у червні 1999 року, є неприбутковою, позапартійною та над конфесійною громадською організацією, що об'єднує українців, а також громадян інших країн українського походження. Тoвариство сприяє поглибленню зв’язків між Україною і Австрією в галузі мистецтва, культури і науки; підтримці соціальних та гуманітарні проектів; поширенню наукової і творчої спадщини Павла Чубинського; збереженню і поширенню української народної культури і звичаїв. Президент – Петро Артемчук.

Український центр «Зальцбург» засновано у березні 2006 році. Центр об’єднує етнічних українців, які проживають у місті Зальцбург. Головою організації є Надія Барч.

Студентська організація «Січ» в Граці існує з 1890 року. Наразі проводяться лише окремі культурні заходи. Керівник Товариства – Ольга Баранова, заступник - Надія Хаверко.

Восени 2014 року новостворений Український педагогічний центр у м.Відень відкрив суботню Міжнародну школу «Ерудит»в м.Відень. Голова центру – Галина Павлюк.

У м.Відень існує також «Європейсько-українська кооперація», «Українсько-лікарське товариство». Президент - Ігор Гук.

Головою спортивно-культурного об“єднання Україна-Відень є Роман Нікіфорук.

Перелік українських громадських організацій Австрії у 2014 році поповнили Об“єднання українських водіїв «Автомайдан Австрія», Голова – Віктор Кришевич та об'єднання «Європейська Україна», Голова – Сергій Вайнагій.

У 2015 році заснована організація «Центр українських ініціатив у сфері культури, політики і економіки». Керівник – Анна Яроцька та ПЛАСТ - Українська Скаутська Організація в Австрії, Голова – Ігор Непийвода,заступник - Ольга Дрозд.

З часом закінчили своє функціонування декілька громадських українських товариств: Спілка українських філателістів Австрії (СУФА), Організація «Громада», Організація «Демократична Україна».

Для забезпечення релігійних потреб громади у Відні, Граці, Зальцбурзі, Інсбруку, Лінці діють українські церкви (греко-католицького обряду).

За останні роки в австрійській столиці було відкрито пам’ятні дошки таким визначним особистостям, як Михайло Грушевський, Іван Пулюй і Пантелеймон Куліш, Лесь Курбас, Леся Українка, дошка і пам’ятник Іванові Франку, великий пам’ятник загиблим українцям на території колишнього концтабору Маутхаузен. Встановлено меморіальну дошку на будинку, де у січні 1921 року було засновано Український Вільний Університет.

У 2013 році у м.Відень на горі Леопольдсберг відкрито пам'ятник українським козакам. У березні 2014 року з нагоди 200-річчя від Дня народження Т.Г.Шевченка відкрито пам'ятник Т.Г.Шевченку в Інституті славістики Віденського університету.

Кількісний та соціальний склад української громади Австрії

Станом на кінець листопада 2019 року на консульському обліку в Посольстві перебувало 2386 осіб. За австрійською статистикою, у Австрії проживає 13351 громадян України, у той час як дозволи на постійне проживання в Австрії мають 8143 громадянина України. З урахуванням австрійських громадян українського походження загальний потенціал громади можна оцінити орієнтовно в 15 тисяч осіб.

Відповідно до статистичних даних країни перебування 18% українських мігрантів мають австрійське громадянство, 28% прибули з метою одруження, 21% - з метою працевлаштування, 20% - з метою пошуку вищої якості життя (враховувались економічні, правові та соціальні аспекти). Серед трудових мігрантів з України 2/3 складають жінки. За прогнозними оцінками, на території Австрії нелегально перебуває близько 300 громадян України.

Загалом, австрійська сторона констатує незначну кількість нелегальних мігрантів-громадян України та скоєних ними кримінальних злочинів, що дає підстави не вважати Україну міграційним ризиком. Австрія наголошує на поодиноких випадках порушення громадянами України міграційно-візового законодавства ЄС.

Українська громада в Австрії є досить активною. Працює ряд українських громадських організацій, зокрема, Австрійсько-українське товариство у Відні, Українське Греко-Католицьке Братство Святої Великомучениці Варвари у Відні, «Пласт» - Українська скаутська організація в Австрії, Спортивно-культурне товариство Україна-Відень, Товариство української культури в Австрії ім. Лесі Українки (ТУКА), Товариство «Український педагогічний центр» і при ньому Українська школа «Ерудит», Товариство «Український культурно-освітній центр ім. Iвана Франка» і при ньому - Українська суботня школа у Відні.

Посольство тісно співпрацює з українською громадою в Австрії. Надається підтримка діяльності українських шкіл, проведення культурно-мистецьких заходів, відзначення свят та пам’ятних дат української історії. В рамках бюджетної програми 1401110 «Фінансова підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України, забезпечення діяльності Українського інституту, заходи щодо підтримки зв’язків з українцями, які проживають за межами України» на зазначені цілі у 2019 році виділено 30,5 тис. дол.

Українці представлені практично у всіх соціальних прошарках суспільства, найбільш активними у громадському житті є традиційно люди з вищою освітою. Значна кількість австрійських українців походить із родин біженців від радянського режиму з території Західної України та Польщі.

Контакти громадських організацій та об'єднань українців Австрії

Австрійсько-українське Товариство (Österreichisch-Ukrainische Gesellschaft)

А-1015 Wien, Postfach 191

Leiter: Unhiv.-Prof. Dr. Dr. h.c. Alois WOLDAN

Vasyl Pylypchuk

web: http://www.oeug-wien.org/

e-mail: vasyl.pylypchuk@chello.at, oeug.org@gmail.com

Українське Католицьке Братство Святої Великомучениці Варвари у Відні (Ukrainisch-Katholische Kirchengemeinschaft St.Barbara in Wien)

Schönlaterngasse 7/8, 1010 Wien

Leiter: Rostyslav Tys

e-mail: r.tys@gmx.de

Українська Православна парафія Константинопольського Патріархату святих Володимира та Ольги  web: ukrainischekirche.at

Facebook: facebook.com/provisnyk/

e-mail: info@ukrainischekirche.at Адреса: Fleischmarkt 13, 1010, Wien тел., Viber/WatsApp:

+4367761629769 - о. Юрій Стругов;

+4367761627968 - о. Микола Лесюк.

Український культурно-освітній центр ім. Івана Франка (Ukrainisches Iwan-Franko-Zentrum für Kultur und Bildung)

Margaretenstraße 51/20, 1050 Wien

Leiter: Rostyslav Tys

e-mail: r.tys@gmx.de

www.ukr-schule.at

Товариство ім. Павла Чубинського 

(Internationale Paul Tschubynskyj Gesellschaft)

Sinagasse 1-19/7/10, 1220 Wien

Leiter: Petro Artemchuk

Т./F: +43 680 1321188

web: www.iptg.at

e-mail: sekretariat@iptg.at

Товариство української молоді в Австрії - ТУМА (Gesellschaft ukrainischer Jugend in Österreich - TUMA)

Schönlaterngasse 7/8, 1010 Wien

Leiterin: Olga Kmyta

web: www.gotuma.org

e-mail: tuma.info@gmail.com

Український центр у Зальцбурзі (Ukrainisches Zentrum Salzburg)

A-5020 Salzburg, Siebenstädterstraße 63/3

Leiterin: Nadija Barch

e-mail: ua.zentrum.sbg@aon.at

Українське студентське товариство «Січ» 

(Ukrainischer Studentenverein «Sitsch»)

A-8010 Graz,

Langer Gasse 11/1

Leiterin: Olga Baranova

olga.geige@gmail.com

e-mail: khaverko@yahoo.com

Об'єднання українських водіїв «Автомайдан Австрія» 

(Automaidan Austria)

Leiter: Viktor Kryschewich

vkryshevich@hotmail.com

«Європейсько-українська кооперація», «Українсько-лікарське 

товариство»

(Europäisch-Ukrainische Kooperation, Ukrainisch-ärtzliche Verein)

Leiter: Igor Guk

e-mail: ihor.huk@gmail.com

Спортивно-культурне об'єднання Україна-Відень (SKV UA Wien)

Leiter: Nikiforuk Roman

roman.nykyforuk@gmail.com

Український педагогічний центр (Ukrainisch-pädagogisches Zentrum)

Leiterin: Pawljuk Galyna

bybliw@yahoo.com

«Європейська Україна» (Europäische Ukraine)

Leiter: Sergij Wajnagij

serhiy.vaynahiy@gmail.com

Центр українських ініціатив у сфері культури, політики і економіки (Zentrum für Ukrainische Initiativen in Kultur, Politik und Wirtschaft)

Leiterin: Anna Iarotska

anna.iarotska@gmail.com

ПЛАСТ - Українська Скаутська Організація в Австрії (PLAST - Ukrainischer Pfadfinderbund in Österreich)

Leiter: Ihor Nepyyvoda

plast.in.austria@gmail.com

У Відні функціонує українська греко-католицька церква Св.Варвари: 1010 Wien, Postgasse 8.

У Відні функціонують 2 Міжнародні українські школи: direktor@ukr-schule.aterudyt.wien@hotmail.com

Український магазин "Зернятко " (Ukrainisches Geschäft Zerniatko)

Othmargasse 21 A-1200 Wien, Österreich 0660 5205974 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux