Портал в режимі тестування та наповнення
Культурне співробітництво між Україною та Австрією
Опубліковано 25 квітня 2020 року о 16:42

Культурне співробітництво між Україною та Австрією

 

Договірно-правову базу культурно-гуманітарного співробітництва України з Австрією започаткували Меморандум про співробітництво між Міністерством культури і мистецтв і Міністерством освіти України та Федеральним міністерством освіти і культури Республіки Австрія (підписаний 27.08.1997 року) та Протокол про внесення доповнень до згаданого Меморандуму щодо наукового співробітництва (підписаний 17.05.2000 року).

Нова угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія про співробітництво у галузях освіти, науки і культури була підписана 14 березня 2018 року у Києві очільниками МЗС обох країн в присутності президентів України та Австрії. Кабінет Міністрів України затвердив цю Угоду 5 грудня 2018 року.

Міжурядова угода є рамковою і визначає погоджені сторонами напрямки та форми співробітництва у сферах освіти, науки і культури. Угода надала можливість значно інтенсифікувати українсько-австрійську культурну співпрацю, задіяти нові інструменти та можливості.

Посольство України має статус постійного гостя в Європейській Спілці Національних культурних інститутів (EUNIC), беручи участь в акціях організації; підтримує культурні заходи, які організовуються українською діаспорою і австрійськими організаціями.

В 2019 році діяльність Посольства в сфері культурної та публічної дипломатії проходила під знаком двостороннього Року культури Україна-Австрія.

В рамках Року культури Посольство організувало і провело цілий ряд заходів у всіх значимих областях культури та мистецтва.  

Одним з основних досягнень посольства за 2019 рік є імплементація українських аудіогідів у всесвітньо відомому музеї Бельведер. 

Завдяки об’єднанню бюджетних коштів МЗС та спонсорських коштів банку Райффайзен силами Посольства вдалося організувати та підтримати біля 50 культурно-іміджевих заходів самого різного формату та змісту.

Публічна діяльність Посольства, як і в минулі роки, була в першу чергу сфокусована на оперативному донесенні та поширенні правдивої інформації про Україну, зокрема, в контексті триваючої на сході України агресії з боку Росії та окупації півострова Крим.

Протягом 2019 року регулярно відбувались вже традиційні засідання заснованого Посольством в 2016 році двостороннього бізнес-клубу „Ukrainian Circle Vienna“, головним завданням якого, крім зміцнення зв'язків між Україною і Австрією як в економічній, так і в культурній сфері, є також підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України. Упродовж 2019 року відбулась низка засідань клубу за участі провідних австрійських та українських бізнесменів, політиків, митців.


Основні заходи публічної і культурної дипломатії в 2019 р.


В 2019 році Посольство, в першу чергу, намагалося наповнити значимими іміджевими проектами Рік культури України в Австрії.

Одним з основних досягнень посольства за 2019 рік є імплементація українських аудіогідів у всесвітньо відомому музеї Бельведер.

Великий інтерес австрійської публіки та резонанс у ЗМІ викликала історична конференція щодо постаті Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга), якою Посольство урочисто відкрило Рік культури України в Австрії. Доповідь прочитав відомий американський історик і письменник Тімоті Снайдер, автор біографічної книги про Василя Вишиваного "Червоний князь".

Символічно, що і кінець Року культури ознаменувався ще однією блискучою лекцією Тімоті Снайдера, присвяченій темі Голодомору в Україні – лекція організовано Посольством спільно з католицьким Ординаріатом Австрії та кардиналом Шонборном в рамках заходів з відзначення та вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні.

Крім таких флагманських проектів 2019 року, як участь в якості країни-партнера в міжнародному віденському книжковому ярмарку Buch Wien 2019, організація національного стенду (другий рік поспіль, в 2019р. презентовано 5 українських видавництв), організація та проведення великого концерту «Україна та Австрія – знову разом» в залі Моцартеум в Зальцбурзі за участі українських зірок австрійської та міжнародної сцени, організація на головній сцені Brucknerhaus у Лінці – одному з найбільших та найпрестижніших концертних залів Австрії –  концерту Національного симфонічного оркестру України, організація гастролей по всієї Австрії двох найвідоміших за кордоном українських гуртів Дах Дотерз і Даха Браха, проведення вперше в Австрії Днів української кухні, організація та проведення концерту української духовної музики у виконанні знаменитого хору «Дударик» та оперної співачки Зоряни Кушплер - в головному храмі Австрії, соборі Святого Штефана, відкриття меморіальної дошки в пам’ять жертв Голодомору і на честь кардинала Віденського Теодора Інніцера - єдиного духовного лідера, який підняв голос на захист вмираючих від голоду українців, було проведено та підтримано також велика кількість заходів самого різного характеру і масштабу:           

 • Проведення в рамках постійно діючого бізнес-клубу Ukrainian Circle Vienna заходів з культурним аспектом, враховуючи специфіку 2019 року як Року української культури – представлення українського кінематографу, української німецькомовної літератури, а також гастрономічне-культурне представлення України в рамках великої міжнародної конференції Vienna Economic Forum
 • концерт української та європейської барокової музики (оркестр OPEN OPERA UKRAINE)
 • презентації та читання відомих українських письменників (Андрій Курков, Юрій Андрухович, Таня Малярчук та ін)
 • виступи різноманітних музичних колективів (хор Щедрик, хор Моравського, танцювальний ансамбль Весна, камерний оркестр Open Opera Ukraine та ін.,)
 • підтримка концертів Луганській та Хмельницькій філармонії
 • участь у великій австрійській фотовиставці Foto Wien у якості співорганізаторів: були запрошені представники одеської та харківської фотошкіл
 • участь у щорічному віденському Фестивалі Націй (вперше) – завдяки домовленості Посольства з організаторами - Австрійською міжнародною культурною асоціацією – цей Фестиваль пройшов під гаслом «FOCUS ON UKRAINE»
 • організація спільно з військовим аташатом показів фільмів «Крим. Оточені зрадою», «Позивний - Бандерас», «Донбас» та ін.
 • Показ українських фільмів короткого метру в рамках 16-го міжнародного фестивалю короткометражних фільмів VIS Vienna Shorts: домовленість Посольства про цьогорічний Fokus on Ukraine/Ukrainian Utopia 
 • Різдвяний концерт капели Піккардійська Терція
 • виставка сучасних українських ікон сімейної іконописної майстерні "Небо на Землі".
 • концерт відомого кобзаря, лідера гурту “Хорея Козацька» Тараса Компаніченка
 • презентація та показ документального фільму, присвяченого українській письменниці Мар`яні Гапоненко
 • презентація нової книги відомого австрійського письменника та історика Грегора Гатчера-Рідля про Львів "Lemberg. k. und k. Sehnsuchtsort in Galizien"
 • покази українських фільмів – хітів міжнародних фестивалей – у співпраці з Let's CEE Film Festival у Відні та Граці
 • читання з книги українського дитячого автора Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки» (німецькою «Пригоди Робінзона Кукурузо") у виконанні української зірки німецькомовного літературного простору Мар’яни Гапоненко
 • концерт української камерної музики «Думки» у Лінці - у співпраці з товариством ТУКА Україна-Австрія  
 • продовження співпраці з проектом «Українер – Експедиція Україною» - фінансова, інформаційна, організаційна підтримка
 • сприяння компанії, що представляє Україну, в організації стенду та участі у найбільшому австрійському туристичному ярмарку Ferienmesse
 • підтримка проведення святкового заходу після «української» прем’єри опери «Орлеанська діва» за участі Оксани Линів та Лєни Белкіної
 • Організаційна та інформаційна підтримка публічної дискусії, присвяченої творчості Йозефа Рота - за участі Тані Малярчук та Олесі Яремчук
 • Логістична допомога у передачі 50 томів протоколів засідань Австрійської ради міністрів 1848-1867рр. від Австрії Українському католицькому університету у Львові
 • Організаційна та інформаційна підтримка проведення Міжнародного дитячого фестивалю «Віденська рапсодія» за участі українських танцювальних та співочих колективів
 • Підтримка проекту «Монументальна Шевченкіана» - лекції, фотоекспозиції та презентації відомого українського шевченкознавця Руслана Теліпського
 • Вечір українсько-грузинської дружби
 • Презентація німецькомовної антології української жіночої літератури «Сестро, розправ (одягни) крила. Жіночі голоси з України»
 • На постійній основі: забезпечення поширення та аналізу публікацій  матеріалу про Україну в онлайн та друкованих австрійських ЗМІ та соціальних мережах

Великий успіх мала дискусія, що пройшла в листопаді, на тему "Сила культури. Як мистецтво, література та музика змінюють Україну". 

В кінці сезону 2019 в одному з найпрестижніших і знаменитих концертних залів Австрії - Брукнерхаус Лінц - пройшла серія недільних концертів, яку в цьому році відкрила українська пісня "Їхав козак за Дунай". Пісня пролунала в обробці декількох композиторів, починаючи з Людвіга ван Бетховена („Schöne Minka“). Концерт пройшов під девізом «Українська пісня підкорює світ».

В цілому Рік культури ще раз підтвердив, що культурна дипломатія має великий вплив як на дипломатичні, так і на міжлюдські стосунки: багато хто з австрійців, хто вперше відвідали наші заходи, відзначали, що вони по-новому відкрили для себе Україну.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux