Договірно-правову базу культурно-гуманітарного співробітництва України з Австрією започаткували Меморандум про співробітництво між Міністерством культури і мистецтв і Міністерством освіти України та Федеральним міністерством освіти і культури Республіки Австрія (підписаний 27.08.1997 року) та Протокол про внесення доповнень до згаданого Меморандуму щодо наукового співробітництва (підписаний 17.05.2000 року).
Нова угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Австрія про співробітництво у галузях освіти, науки і культури була підписана 14 березня 2018 року у Києві очільниками МЗС обох країн в присутності президентів України та Австрії. Кабінет Міністрів України затвердив цю Угоду 5 грудня 2018 року.
Міжурядова угода є рамковою і визначає погоджені сторонами напрямки та форми співробітництва у сферах освіти, науки і культури. Угода надала можливість значно інтенсифікувати українсько-австрійську культурну співпрацю, задіяти нові інструменти та можливості.
Посольство України має статус постійного гостя в Європейській Спілці Національних культурних інститутів (EUNIC), беручи участь в акціях організації; підтримує культурні заходи, які організовуються українською діаспорою і австрійськими організаціями.
В 2019 році діяльність Посольства в сфері культурної та публічної дипломатії проходила під знаком двостороннього Року культури Україна-Австрія.
Вперше в історії країна ЄС проголосила Рік української культури, який став найбільш масштабною презентацією України за кордоном.
В рамках Року культури Посольство організувало і провело цілий ряд заходів у всіх значимих областях культури та мистецтва.
Завдяки об’єднанню бюджетних коштів МЗС та спонсорських коштів банку Райффайзен силами Посольства вдалося організувати та підтримати біля 50 культурно-іміджевих заходів самого різного формату та змісту.
Протягом всього року проводилися культурно-іміджеві заходи найрізноманітнішого змісту і формату – від цільових воркшопів та майстер-класів до великих концертів, комплексних опен-ейрів, участі у міжнародних виставках та фестивалях.
Серед основних подій слід позначити концерт української духовної музики у виконанні знаменитого хору «Дударик» та оперної співачки Зоряни Кушплер в головному храмі Австрії, соборі Святого Штефана; проведення великого концерту «Україна та Австрія – знову разом» за участі українських зірок австрійської та міжнародної сцени в залі Моцартеум в Зальцбурзі; проведення концерту Національного симфонічного оркестру України в одному з найбільших та найпрестижніших австрійських концертних залів Брукнерхаус; організація гастролей по Австрії двох найвідоміших за кордоном українських гуртів Дах Дотерз і Даха Браха; історичну конференцію щодо постаті Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга) та конференцію, присвячену Голодомору в Україні – обидві з лекціями відомого американського історика Тімоті Снайдера та багато іншого.
Одним з основних досягнень у 2019 році була імплементація українських аудіогідів у всесвітньо відомому музеї Бельведер.
У 2020 році проєкт "Україномовні аудіогіди в провідних музеях світу" був продовжений за ініціативи Першої Леді Олени Зеленської по поширенню української мови в світі, зокрема - в найбільш знакових культурних і історичних місцях.
В червні 2020 року українські аудіогіди були імплементовані у всесвітньо відомій віденській галереї Альбертіна.
16 вересня, під час офіційного візиту до Австрії, Президент та перша леді України Володимир та Олена Зеленські взяли участь у презентації україномовного аудіогіда в Музеї історії мистецтв у Відні. На урочистій події також була присутня перша леді Австрії Доріс Шмідауер.
(Музей історії мистецтв (Художньо-історичний музей) — найбільший серед художніх музеїв Австрії, належить до числа найбільших музеїв світу. У 2019 році музей відвідало біля 1,75 мільйона осіб).
Публічна діяльність Посольства, як і в минулі роки, була в першу чергу сфокусована на оперативному донесенні та поширенні правдивої інформації про Україну, зокрема, в контексті триваючої на сході України агресії з боку Росії та окупації півострова Крим.
Регулярно відбувались вже традиційні засідання заснованого Посольством в 2016 році двостороннього бізнес-клубу „Ukrainian Circle Vienna“, головним завданням якого, крім зміцнення зв'язків між Україною і Австрією як в економічній, так і в культурній сфері, є також підтримка забезпечення міжнародного позитивного іміджу України. Упродовж 2019 року відбулась низка засідань клубу за участі провідних австрійських та українських бізнесменів, політиків, митців.
Основні заходи публічної і культурної дипломатії в 2020 році
Незважаючи на пандемію, Посольство продовжувало роботу на напряму культурної та публічної дипломатії.
З 15 по 17 лютого (ще до початку пандемії та локдауна) у Відні проходили дні Українського католицького університету (УКУ) – міжнародно визнаного навчального закладу, який розташований у Львові. Головною подією днів УКУ став благодійний вечір під патронатом Архієпископа Відня Крістофа Шьонборна 16 лютого. Гроші, отримані на заході, заплановані для розбудови київської філії УКУ - центру соціологічних досліджень. Президент УКУ, митрополит Української греко-католицької церкви, голова Філадельфійської архиєпархії в США Борис Гудзяк, прочитав лекцію "Just do it: Back to the Basics in Ukraine and Europe". Гарним завершенням вечора став музичний виступ солістки Віденської опери Зоряни Кушплер. Наступного дня, 17 лютого, Посольство влаштувало святковий сніданок для учасників делегації та спонсорів.
У лютому 2020 року, в рамках засідання бізнес-клубу „Ukrainian Circle Vienna“, було організовано меморіальний захід з нагоди 10-ї річниці смерті Бориса Ямінського - українського та австрійського журналіста, видатного представника української громади Відня та Австрії. Саме за його ініціативи 1992 року було створено Австрійсько-Українське Товариство, почесними президентами якого були колишні Федеральні канцлери Франц Враніцкі та Віктор Кліма.
Протягом березня-квітня 2020 року роботу Посольства було зосереджено на організації спеціальних рейсів для повернення українців додому.
У травні, в рамках масштабного культурного проєкту «Поруч», присвяченого сусідам Австрії, на першому каналі австрійського радіо пройшов Український тиждень.
Проєкт об'єднав і музику, і історію, і портрети видатних українців Австрії, і літературні читання. Проєкт продовжив знайомити австрійців з українською культурою: можна було почути гурт ДахаБраха та саксофоніста з Одеси Андрія Прозорова, українську класику Бориса Лятошинського і сучасні твори Валентина Сільвестрова, концерти під керуванням диригентки Оксани Линів та сучасний концептуальний джаз, розповідь про яскраву і трагічну історію кримсько-татарського народу, авторське виконання оповідання «Жаби в морі», за яке два роки тому українка Таня Малярчук отримала премію Інгеборґ Бахман за кращий твір німецькою мовою, твори Мар’яни Гапоненко — української зірки сучасної австрійської літератури.
У червні за ініціативи та підтримки першої леді України Олени Зеленської реалізовано проєкт з впровадження україномовних аудіогідів у всесвітньо відомій художній галереї Albertina. Українська стала дев'ятою в переліку мов, якими можна ознайомитись з унікальною колекцією картин та витворів мистецтва. Аудіогід доступний як в класичному вигляді, так і у вигляді спеціального додатку для смартфонів.
На постійно діючій експозиції представлені твори Моне, Ренуара, Тулуз-Лотрека, Сіньяка, Матісса, Мунка, Пікассо, Модільяні, Шагала, Малевича, Кокошки та інших.
А вже в серпні в тій же Альбертіні була озвучена українською мовою ще одна виставка: роботи Сезанна, Ренуара, Тулуз-Лотрека, Ван Гога, Матісса та інших.
Проєкт було профінансовано Raiffeisen Bank International.
У липні в віденському кінотеатрі пройшов показ популярної української ліричної комедії "Мої думки тихі".
Наприкінці липня в рамках музичного фестивалю Ost-West, який цього року був присвячений 250-річчю від дня народження Людвіга ван Бетховена, відбувся виступ української зіркової сопраністки, солістки Віденської опери Ольги Безсмертної.
16 вересня, під час офіційного візиту до Австрії, Президент та перша леді України Володимир та Олена Зеленські взяли участь у презентації україномовного аудіогіда в Музеї історії мистецтв у Відні. На урочистій події також була присутня перша леді Австрії Доріс Шмідауер. Україномовний аудіогід для віденського Музею історії мистецтв був створений в рамках ініціативи Олени Зеленської по поширенню української мови в світі, зокрема - в найбільш знакових культурних і історичних місцях.
Музей історії мистецтв (Художньо-історичний музей) — найбільший серед художніх музеїв Австрії, належить до числа найбільших музеїв світу. У 2019 році музей відвідало біля 1,75 мільйона осіб.
Наприкінці вересня за участі посла Олександра Щерби (онлайн) пройшла презентація книги «В’язні з України в концтаборі Маутхаузен». Дослідження було свого часу ініційовано посольством, профінансовано урядами двох країн і проведено українськими та австрійським істориками, Українським інститутом національної пам’яті та австрійським Фондом Майбутнього. Воно являє собою найбільш масштабне за всі роки дослідження цієї теми, основане на реальних свідченнях в’язнів. Почесним гостем презентації (онлайн) був 95-річний Ігор Маліцький — один з останніх в’язнів Маутхаузена.
Основні заходи публічної і культурної дипломатії в 2019 році
В 2019 році Посольство, в першу чергу, намагалося наповнити значимими іміджевими проектами Рік культури України в Австрії.
Одним з основних досягнень посольства за 2019 рік є імплементація українських аудіогідів у всесвітньо відомому музеї Бельведер.
Великий інтерес австрійської публіки та резонанс у ЗМІ викликала історична конференція щодо постаті Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга), якою Посольство урочисто відкрило Рік культури України в Австрії. Доповідь прочитав відомий американський історик і письменник Тімоті Снайдер, автор біографічної книги про Василя Вишиваного "Червоний князь".
Символічно, що і кінець Року культури ознаменувався ще однією блискучою лекцією Тімоті Снайдера, присвяченій темі Голодомору в Україні – лекція організовано Посольством спільно з католицьким Ординаріатом Австрії та кардиналом Шонборном в рамках заходів з відзначення та вшанування пам’яті жертв Голодомору в Україні.
Крім таких флагманських проектів 2019 року, як участь в якості країни-партнера в міжнародному віденському книжковому ярмарку Buch Wien 2019, організація національного стенду (другий рік поспіль, в 2019р. презентовано 5 українських видавництв), організація та проведення великого концерту «Україна та Австрія – знову разом» в залі Моцартеум в Зальцбурзі за участі українських зірок австрійської та міжнародної сцени, організація на головній сцені Brucknerhaus у Лінці – одному з найбільших та найпрестижніших концертних залів Австрії – концерту Національного симфонічного оркестру України, організація гастролей по всієї Австрії двох найвідоміших за кордоном українських гуртів Дах Дотерз і Даха Браха, проведення вперше в Австрії Днів української кухні, організація та проведення концерту української духовної музики у виконанні знаменитого хору «Дударик» та оперної співачки Зоряни Кушплер - в головному храмі Австрії, соборі Святого Штефана, відкриття меморіальної дошки в пам’ять жертв Голодомору і на честь кардинала Віденського Теодора Інніцера - єдиного духовного лідера, який підняв голос на захист вмираючих від голоду українців, було проведено та підтримано також велика кількість заходів самого різного характеру і масштабу:
Великий успіх мала дискусія, що пройшла в листопаді, на тему "Сила культури. Як мистецтво, література та музика змінюють Україну".
В кінці сезону 2019 року в одному з найпрестижніших і знаменитих концертних залів Австрії - Брукнерхаус Лінц - пройшла серія недільних концертів, яку в цьому році відкрила українська пісня "Їхав козак за Дунай". Пісня пролунала в обробці декількох композиторів, починаючи з Людвіга ван Бетховена („Schöne Minka“). Концерт пройшов під девізом «Українська пісня підкорює світ».
В цілому Рік культури ще раз підтвердив, що культурна дипломатія має великий вплив як на дипломатичні, так і на міжлюдські стосунки: багато хто з австрійців, хто вперше відвідали наші заходи, відзначали, що вони по-новому відкрили для себе Україну.