Відкриття представництв іноземних компаній в Австрії
Розрізнюють три юридичні форми представлення іноземної компанії в Австрії: представницьке бюро, філіал, дочірнє товариство.
Представницьке бюро не є самостійною юридичною особою, діє виключно від імені материнського товариства та не має права на здійснення господарської діяльності. Його функції обмежені представницькою інформаційною роботою. Інформація про представницьке бюро не вноситься до торгового реєстру і її діяльність не підлягає оподаткуванню.
Філіал також не є самостійною юридичною особою, але має право на господарську діяльність та укладання угод від імені материнського товариства. Сфера діяльності філіалу не обмежується. Втім, для її здійснення філіал має отримати відповідну ліцензію. Якщо філіал відкривається іноземною компанією з країн, які не членами ЄС, його керівником має бути особа, що має постійне місце проживання в Австрії. Якщо іноземна компанія походить з країни ЄС, така вимога до уповноваженого керівника філіалу не застосовується.
Реєстрація філіалу здійснюється шляхом внесення відповідних даних до Торгового реєстру Австрії (Firmenbuch), що ведеться судами першої інстанції (Віденський торговий суд та суди федеральних земель, залежно від місця реєстрації).
Для реєстрації філіалу слід подати належним чином легалізовані та офіційно перекладені німецькою мовою документи, а саме:
Назва філіалу, що вноситься до торгового реєстру, містить, як правило, назву материнської компанії та доповнення, що вказує на філіал в Австрії.
Вимоги до статутного капіталу відсутні.
Для реєстрації філіалу необхідно сплатити нотаріальні послуги (в середньому у розмірі до 3 тис.євро).
Оскільки філіал має право на здійснення господарської діяльності, така діяльність підлягає оподаткуванню в Австрії відповідно до чинного законодавства та двосторонніх угод про уникнення подвійного оподаткування.
Між Україною та Республікою Австрія діє міжурядова Конвенція про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на майно, що була укладена 16.10.1997 та набрала чинність 20.05.1999.
Оскільки філіал не є самостійною юридичною особою, відповідальність за його зобов’язаннями несе материнська структура. У цьому зв’язку до філіалу висувається також вимога щодо внесення до торгового реєстру річних фінансових звітів материнської компанії, перекладених німецькою мовою. Такі ускладнення розглядаються як можливі недоліки у діяльності філіалу іноземної компанії в Австрії.
Австрійське бізнес агентство (ABA) рекомендує відкривати в Австрії дочірні товариства як найбільш оптимальну форму представлення інтересів іноземної компанії. Найбільш поширеною юридичною формою є товариство з обмеженою відповідальністю (Gesellschaft mit beschränkter Haftung).
Товариство з обмеженою відповідальністю (GmbH) є самостійною юридичною особою. Його уставний капітал складає 35 тис.євро, з яких 17,5 тис.євро мають бути розміщені на банківському рахунку компанії при її заснуванні. Для новостворених товариств на перші 10 років діяльності надається преференція щодо уставного капіталу в розмірі 10 тис.євро, з яких 5 тис.євро мають бути перераховані на банківський рахунок.
Операції з комерційної діяльності GmbH обкладаються податком на додану вартість (20% або 10% залежно від групи товарів чи послуг), а також корпоративним податком на прибуток (25%). У разі отримання «дочкою» збитків, корпоративний податок сплачується у мінімальному розмірі 1750 євро на рік. Кількість «збиткових років» не регламентується, у такий період 25% прибутку оподатковується корпоративним податком, 75% товариство має право перераховувати на погашення збитків попереднього року.
Уповноважений материнською компанією на управління «дочкою» виконавчий директор (Geschäftsführer) повинен мати ліцензію на здійснення відповідної господарської діяльності, а також мати постійне місце проживання на території Австрії.
Реєстрація дочірнього товариства відбувається за таким алгоритмом:
Реєстрація товариства триває у середньому до чотирьох тижнів. Середня вартість нотаріальних послуг складає 2-3 тис.євро.