Eкс-міністр закордонних справ України, народний депутат України, Голова підкомітету з питань співробітництва з НАТО та Міжпарламентською конференцією з питань Спільної політики безпеки і оборони Європейського Союзу, питань Східного Партнерства та ПА ЄВРОНЕСТ Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції Б.І.Тарасюк дав інтерв’ю в рамках свого візиту на запрошення Австрійського інституту європейської та безпекової політики та Посольства Республіки Польща в Австрії для участі в дискусії "25 років свободи: чи повторюється історія в Україні".
Як Ви розцінюєте події в Східній Україні: це вже війна?
- Це новий вид війни, яку проводить Росія проти України. В Європі такий вид невідомий. Росія через співробітників спецслужб веде підривну діяльність шляхом підтримки бойовиками та направлення зброї. Без російської підтримки ситуація не зайшла б так далеко. Жоден такого не очікував.
Чи не мав би уряд в Києві реагувати більш рішуче з самого початку?
- Серед експертів йдуть дебати – чи достатньо рішуче реагував Київ на цю таємну операцію. Але факт: з початку київська влада перебувала під значним тиском наших західних друзів, які зазвичай гарантують свою підтримку демократичним силам. Те, що ми почули зі столиць країн-членів ЄС, США та НАТО, було: ну не дратуйте росіян! Не будьте занадто агресивними в вашій реакції! Не застосовуйте силу! Тому ми загубили Крим та отримали значні втрати людей на Майдані – 106 осіб там загинуло.
Та зараз ще більше людей гине на Сході України...
- Це так. Я не роблю відповідальними ЄС чи США за те, що зараз відбувається на Сході. Але я дійшов до висновку, що ніхто крім самих українців не повинний вирішити цю проблему. Зовнішній світ нам не допомагає та не буде допомагати, оскільки ще не готовий. Не хочеться третьої світової війни. Й ми не бажаємо. Ще йде дискусія, чи мають США нам поставляти каски і бронежилети. До цього часу від США ми отримали тільки 300 тисяч сухих пайків. Але в Україні немає голоду. Бачите, я дуже критичний стосовно реакції Заходу.
Іншим проблемним питанням конфлікту є українські збройні сили. В якому стані вони перебувають?
- Наші збройні сили було зруйновано за часів правління Януковича. На керівних посадах в міністерстві оборони та в спецслужбах перебували росіяни.
Наскільки повноцінно може служити інтересам народу армія?
- Армія є нашою великою проблемою. Вона дуже слабка. Виявляється, що тільки 6 тисяч чоловіків з 60 тисяч здатні воювати.
Наразі є спроби включити до складу збройних сил добровольців і міліціонерів. Чи не викличе це проблему іррегулярних військ?
- Те, що ми не можемо розраховувати на Збройні Сили в ситуації на Сході країни є спадком від Януковича. Армія теж не була готовою. Спецпідрозділи типу «Беркуту» діяли супроти громадян. Нам не вистачало людей, яким можна б було довірити країну. У людей на Майдані була мотивація захистити країну та боротися з терористами. Зараз вони можуть приєднатися до знов створеної національної гвардії. Їм ще не вистачає підготовки та оснащення, але вони готові захистити Україну.
Нещодавно обраний Президент України буде в суботу приведений до присяги. Чи знаєте Ви деталі його плану мирного врегулювання?
- Їх він озвучить в суботу під час інавгурації. Пара елементів вже відома. Він хоче створити умови для проведення місцевих виборів в східних регіонах. Має бути надана амністія учасникам протестів на Сході, якщо вони не вчиняли важких злочинів. Та звичайно робота над реформою конституції. П.Порошенко пообіцяв дуже скоро владнати ситуацію на Сході. Він - людина справи. Я згодний з тим, що була б доцільною комбінація політичних і військових засобів. Ясно, що він не буде розмовляти з тими, хто бореться зі зброєю в руках. Але він може організувати круглий стіл або провести прямі переговори з впливовими людьми в цих регіонах.
Можливо також й провести переговори з сепаратистами.
- Я не представляю офіційну позицію. Рано чи пізно такі переговори мають розпочатися. Це має бути зроблено обережно. В кінцевому рахунку важливо досягти результатів.