Україна сподівається домовитись з Росією щодо газу до кінця року
Опубліковано 08 листопада 2010 року о 16:49

Інтерв'ю Прем'єр-міністра України М.Я.Азарова («Reuters», 08.11.2010)

Відень, 8 листопада (Ройтерс) – Прем’єр-міністр України зазначив в інтерв’ю у понеділок, що Україна сподівається, що Росія погодиться знизити ціну на поставку газу до 210-220 доларів за 1000 кубометрів.

Україна, яка у минулому році показала найгірший економічний спад в Європі, намагається переглянути діючу газову угоду з Москвою, згідно з якою у цьому кварталі вона сплачує 253 доларів за 1000 кубометрів.

«Путін каже, що це дуже добра угода», - сказав Прем’єр-міністр Микола Азаров, посилаючись на свого російського колегу Володимира Путіна. «Я погоджуюсь. Це дуже добра угода – для Росії. Але якщо вона дуже вигідна для Росії, можна зрозуміти, що вона, можливо, не найкраща для нас».

«Беручи до уваги, що Україна є сусідом Росії, ми вважаємо, що ціна на газ повинна складати близько 210-220 доларів за 1000 кубометрів. Це – оптимальна ціна», - зазначив Азаров в інтерв’ю «Ройтерс» під час свого візиту до Відня.

Після зустрічі з Путіном у минулому місяці, Азаров сказав, що Москва знизила ціну на газ для України до 230-235 доларів у першому кварталі 2011 року. Але російські посадовці зазначають, що перегляд існуючих контрактів ще повинен бути узгоджений.

Москва наполягає, що її газовий гігант Газпром повинен отримати частку в українській ГТС, а Київ не схильний іти на концесію.

«Ми постійно ведемо з ними переговори», - зазначив Азаров, який навчався в Москві і прагне покращити відносини з Росією і чия перша мова – російська. «Ми сподіваємось укласти угоду до кінця року».

Дискусія щодо ціни на газ між Москвою і Києвом у минулому стала причиною припинення постачання російського газу до Європи, більша частина якого транспортується газопроводом по території України.

Під тиском Міжнародного Валютного Фонду Україна повинна підвищити ціну на газ для населення на 50% у серпні щоб зменшити дефіцит бюджету і за словами Фонду у наступному році може постати необхідність ще одного болючого підвищення ціни.

За попередніми оцінками економічне зростання України у 2010 році склало 5%, а у 2011 році – буде на рівні 10% - Прем’єр-міністр.

Якщо врожай зерна в Україні у наступному році буде поганий, ми можемо знову повернутись до квот – Прем’єр-міністр

Підвищення пенсійного віку – на сьогодні не найкращий підхід до подолання дефіциту Пенсійного фонду – Прем’єр-міністр.

Інтерв’ю – після різкого падіння Україна поступово відновлюється – Прем’єр-міністр.
Зростання економіки України може скласти 10% у наступному році
У 2011 році у випадку неврожаю зерна, Київ може знову запровадити квоти
Зараз не час підвищувати пенсійний вік посеред реформ

Адам Таннер

Відень, 8 листопада (Ройтерс) – Після страшного 2009 року у 2010 році економіка України зростає на 5%, що більше, ніж прогнозувалось раніше урядом, а у наступному році – від 5% до 10%, зазначив Прем’єр-міністр в інтерв’ю в понеділок.

«Ріст ВВП у цьому році складатиме приблизно 5%. У наступному році мінімальне зростання, яке ми бачимо – 5%. Максимум зростання складає 10%», - зазначив Микола Азаров в інтерв’ю Ройтерс під час свого візиту до Відня.

Світова фінансова криза торкнулась України особливо сильно, на 15% знизився ВВП у минулому році після восьми років зростання на рівні 7,5%. Її валюта подешевшала приблизно на 40% відносно долара впродовж останніх 2 років.

Міжнародний Валютний Фонд прогнозує зростання в Україні на рівні 3,7% у цьому році і на 4,5% - у наступному.

«Ми планували 3,4%, але вийшло – 5%, отже ми значно знизили дефіцит нашого бюджету», - сказав Азаров.

Він зазначив, що початкові розрахунки уряду були свідомо консервативно-стриманими, задля уникнення збільшення дефіциту бюджету, побудованому на нереалістичних надіях. Завданням України є дефіцит бюджету на рівні 5% ВВП у цьому році.

«Найгірший період вже позаду, і ми виходимо з кризи», - відзначив Прем’єр-міністр.

«Нам потрібні реформи, але нам також потрібна дуже обережна консервативна політика уряду, яка б використовувала кредит, наданим нам, лише для розвитку та модернізації постачання енергії, для тих завдань, які дадуть можливість досягти швидкого економічного зростання».

В серпні Україна отримала кредитну лінію від МВФ у розмірі 15 мільярдів доларів, відповідно до якої уряд оголосив заходи з економії, які включають 50% зростання видатків населення за спожитий газ.

«Ми досягли рівня фінансової стабільності, за якого ми можемо залучити стільки фінансових ресурсів, скільки нам потрібно», - повідомив Прем’єр-міністр. «Ми вийдемо на ринки тоді, коли нам треба буде досягти наших цілей, в першу чергу, цілей розвитку».

Зерно і пенсії

Інший фактор, який вразив економіку України, – це неврожай зернових, який зменшився з 46 млн. тон у 2009 році до орієнтовно 38 млн. тон.

На запитання щодо прогнозів на 2011 рік Азаров відповів: «Якщо погода буде доброю, ми матимемо добрий врожай і не запроваджуватимемо квот. Але якщо це повториться, ми постанемо перед дилемою: чи експортувати зерно і залишитись без нього, чи встановити квоти, які гарантуватимуть безпеку країни, то ми, звичайно, відстоюватимемо наші національні інтереси».

Квоти на експорт українського зерна вступили в силу 19 жовтня. Уряд заявив, що метою обмежень є запобігання різкого стрибка цін всередині країни після сильної засухи, яка зменшила врожай 2010 року, а Росія повністю заборонила експорт.

Стосовно зміни пенсійної системи країни, згідно з якою жінки можуть йти на пенсію у віці 55 років, а чоловіки – у віці 60 років, Азаров зазначив, що недостатньо просто змусити людей чекати ще рік, щоби отримати свої пільги.

«Ми вже зменшили дефіцит Пенсійного фонду за допомогою низки механізмів», -повідомив він, додавши, що країна прагне створити систему європейського типу, згідно з якою індивідуальні внески прив’язані до кінцевих виплат.

«На наступному етапі ми переглянемо підвищення пенсійного віку», - сказав він. «Але треба пам’ятати, що середній рівень смертності в Україні нижчий, ніж в європейських країнах, тому нам треба спочатку продовжити тривалість життя, а тоді підвищувати пенсійний вік».

Відповідно до угоди з МВФ, укладеної цьогоріч, Україна збиралась розглянути поступове підвищення пенсійного віку для жінок до 60 років, але ця ідея наштовхнулась на сильну критику з боку населення.

«Reuters», М.Я.Азаров, Прем'єр-міністр України

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux