Міністр закордонних справ України Павло ‪Клімкін‬ дав інтерв'ю австрійській газеті "Ді Прессе"
Опубліковано 19 січня 2016 року о 16:46

Міністр закордонних справ України П.Клімкін вимагає від Москви  гарантій  безпеки для вирішення конфлікту на Донбасі. Він також закликає  країни-члени ЄС до подальшого застосування санкцій.

Ді Прессе: Чи свідчить призначення Бориса Гризлова російським представником у Мінській контактній групі про те, що Москва нарешті стала зацікавлена у врегулюванні війни на Донбасі?

Павло Клімкін: Це залежить передусім від однієї особи, a саме від російського президента.

 

Гризлов видається до нього більш наближеним, ніж попередній представник.

Так, він є важковаговиком у російській політиці та має безпосередній контакт з президентом. Сподіваємося, що він використає свої можливості для того, щоб більше не перешкоджати реалізації Мінських домовленостей.

 

Чи є у 2016 році можливість вирішення конфлікту?

Ідея Мінських домовленостей полягала в тому, аби завершити їхнє виконання до кінця 2015-го року. До цього часу Росії бракувало політичної волі. Вирішальним у політичному процесі є організація виборів на основі принципів ОБСЄ. Росіяни не хочуть цього сприймати. Тим не менше, ми сподіваємося, що у 2016 році нам це вдасться. Розраховуємо, що Берлін під час свого головування в ОБСЄ буде спонукати Москву до конкретних результатів.

 

Важливим елементом для Києва є передбачена конституційною реформою децентралізація, яка має надати регіонам більше прав. Коли це планується зробити?

У 2015 ми ухвалили закон про особливий статус Донбасу (прим.: у першому читанні). Цей закон має надати регіону багато можливостей для розвитку. Проте Москва має інше розуміння децентралізації: вона хоче перетворити Україну на федерацію та надати регіонам право вето щодо прийняття рішень у зовнішній та оборонній політиці. Нам в Україні йдеться про спільний демократичний та європейський розвиток. Ми хочемо уникнути подальшого роздроблення. Більшість українських депутатів готова проголосувати за цю зміну Конституції. Зміна може вступити в силу після виборів.

 

Отже, ще одним каменем спотикання у 2016 році є місцеві вибори. Коли вони відбудуться?

Мінські домовленості з цього питання дуже чіткі. Спочатку потрібно реальне припинення вогню. Воно зараз не дотримується. Тоді ми мусимо досягти порозуміння щодо виборів на основі критеріїв ОБСЄ. І, звичайно, потрібен хтось на місці, хто гарантуватиме безпеку. Ми не можемо говорити про вільні та справедливі вибори, коли довкола розгулюють тисячі озброєних людей, а військова техніка все ще не відведена. Російсько-український кордон мусить бути контрольованим, щоб на Донбас постійно не потрапляла військова техніка та люди. Інакше ми не можемо говорити про проведення виборів.  

 

Так звучить Ваша ідеальна версія…

А як українці мають прибути на Донбас, щоб організувати вибори, якщо там все ще знаходяться озброєні люди?  Не йдеться про те, що Київ має визначати всі правила. Але ми потребуємо гарантій безпеки. Як українські партії мають брати участь у виборах, коли там розгулюють люди з автоматами Калашнікова? Нам потрібна посилена  міжнародна присутність. Найкраще, щоб це була місія ЄС чи ООН.

 

Однак місія ООН виглядає не надто реалістичною.

Єдиною проблемою в Раді Безпеки є росіяни!

 

І Ви не можете їх звідти викинути. Росіяни мають прямо протилежні уявлення щодо перебігу Мінського процесу: спочатку реформа Конституції та вибори, лише потім роззброєння та контроль над кордоном. Дискусія в глухому куті.

Абсолютно. Росіяни взагалі не мають жодного плану. Вони зацікавлені у нестабільності. Для Москви не важливий Донбас, вони хочуть дестабілізувати Україну. Тому потрібен більший міжнародний тиск на Росію.

 

Вас турбує те, що єдність ЄС у питанні санкцій може захитатися?

Країни-члени ЄС мусять розуміти, що на Донбасі йдеться не лише про Донбас і також не лише про Україну. Санкції запроваджено за те, що Росія порушила міжнародне право. Якщо їх відмінити, то це стало б прецедентом безкарності для будь-кого, хто порушує правові норми. Тому йдеться і про авторитет ЄС.

 

З іншого боку є реальна політика та часткова реабілітація Путіна в Сирії. Чи побоюєтесь Ви політичних домовленостей у обмін за його позицію щодо Сирії?

Ні, таких побоювань у мене немає. Якщо Росія дестабілізує Україну, це означає значну загрозу для стабільності самої Європи. По-друге ми ніколи не казали, що з Путіним не треба вести переговорів. Ми це робимо в Нормандському форматі. Україна та Сирія – два цілком різні випадки.

 

З січня діє Угода про вільну торгівлю з ЄС. Які це має наслідки для споживачів. Коли вони отримуватимуть від цього вигоду?

Вже зараз. Є більше конкуренції та більше можливостей для доступу українських виробників на ринки ЄС.

 

І втрати на російському ринку через високі мита?

Вони також є – це, на жаль, ціна за нашу європейську інтеграцію. Ми більше не хочемо жодних пострадянських оборудок.

 

Після того, як Януковича було позбавлено посади, було сподівання на швидкі реформи в Києві. Тепер, два роки опісля, прогрес є досить млявим.

Боротьба з корупцією, реформа судової системи та ефективне урядування є головними завданнями. У судочинстві мусимо запровадити цілком нову систему. Подолати корупцію за півтора року неможливо. Але, наприклад, нова поліція є добрим зразком досягнутого. Цей рік буде вирішальним.

 

Про співрозмовника

Павло Клімкін (нар. у 1967 р., м.Курськ) з червня 2014 року є міністром закордонних справ України в уряді Арсенія Яценюка. Дипломат брав активну участь в переговорах щодо Угоди про асоціацію з ЄС та, серед іншого, був Послом України в Німеччині.

Ді Прессе, 19.01.2016р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux