Інтерв’ю Заступника Глави Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа журналу «Профіль»
Опубліковано 21 червня 2016 року о 17:24

Австрійський тижневик «Профіль» 20 червня друкує статтю-інтерв’ю Заступника Глави Адміністрації Президента України Дмитра Шимківа журналісту видання Крістофу Цоттеру (Christoph Zotter). 

«Йдеться про національну гордість»

Від нього очікують реформування країни, яка застрягла у війні, терміново потребує грошей і вважається глибоко корумпованою. ДМИТРО ШИМКІВ, головний уповноважений з питань реформ в Україні про радянські стандарти, чиновників без електронних поштових скриньок та плани Міхаеля Шпіндельеггера для країни.

На екрані блимають пару стовпчиків. Якщо вони зеленого кольору – значить все йде за планом. Жовтий колір це ризик, а червоний означає загрозу. Поряд стоїть Дмитро Шимків у костюмі та при краватці з лазерною указкою в руці. «Реформа судочинства» - написано на картинці, на яку він направляє зелену лазерну цятку. «Реформа системи охорони здоров’я» - на іншій.

Вечір п’ятниці у Віденському палаці «Кайзерхаус» центральної частини міста, Д.Шимків представляє перші підсумки великого амбіційного проекту. Від 40-річного (Д.Шимківа) очікують внеску у реформування України, в той час, коли на Сході країни ще набухає війна. Має бути менше корупції, незалежне правосуддя, непідкупні чиновники.

  Чисельні державні підприємства мають бути приватизовані, увесь ринок газу - реформований, Україна – загалом більш європейською. Економіка, чиновники та правосуддя будуть переведені на стандарти ЄС, військо освоює норми та правила НАТО. Цього, не в останню чергу, вимагають західні кредитори. У той час, коли МВФ з осені заморозив виділення третього траншу допомоги сутужній державній казні, США декілька тижнів тому виділили мільярдний кредит. Декілька днів тому в Києві парламент ухвалив довгоочікувану реформу судочинства.

Дмитро Шимків є людиною, яка діє не на передньому плані. Його обов’язок - втілювати в життя рішення не надто стабільної політичної системи. Його офіційна посада - Заступник Глави Адміністрації Президента України і, крім того, він виконує функції секретаря спеціально заснованої Національної Ради Реформ, яка опікується великим проектом пакету реформ. Назви посад звучать доволі скромно, але для багатьох Д.Шимків є носієм сподівань, обличчям нової, високоосвіченої української еліти. Перед переходом до «Майкософт Юкрейн» він очолював два високотехнологічні підприємства. Рік тому він облишив кар’єру в міжнародному бізнесі та зараз намагається модернізувати державу відповідно до вимог сучасності.

 

Профіль: Пане Шимків, коли Ви приступали до роботи на Вашому робочому столі стояв напевно радянський телефонний апарат. Він вже зазнав реформи?

Дмитро Шимків: Це не радянський телефонний апарат, це шість старих, жовтих і дуже огидливих апарати:  один - для зв’язку з Прем’єр-міністром, один – з Президентом, чотири – різного рівня взаємодії. Анекдот! Зараз ми плануємо перехід на цифрові стандарти.

Профіль: Це ж буде одним з найлегших завдань.

Шимків: Так, роботи багато. Ми розпочали протягом минулих двох років і при цьому діяли так швидко, як жодна з європейських країн до того. Майже 70% поставлених цілей виконано. Є понад 12000 нових поліцейських, ми маємо Антикорупційне бюро, яке вже відкрило 119 справ. Ми закрили 68 банків, які були фінансово неспроможні. 345 підприємств будуть приватизовані ще у цьому році. Моя улюблена цифра: 16 000 старих радянських норм /ГОСТів/ було ліквідовано і замінено нормами ЄС.

Профіль: Тим не менш МВФ притримує свою фінансову допомогу, бо для нього це все надто повільно. Коли, на Вашу думку, гроші будуть виділені?

Шимків: Ми ще маємо багато законопроектів, які повинні пройти парламент. Переговори з МВФ тривають, причому Україна зовсім чітко налаштована на курс реформ і має ті ж уявлення, як і МВФ. 

Профіль: Команда реформаторів цього року багато боролась також сама з собою: Айварас Абрамавічус, залучений з Литви міністр економіки та член ради реформ, кинув виклик та звинуватив Уряд в корупції, потім Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк пішов у відставку, тепер проти нього ведеться слідство. Як це впливає на Вашу роботу?

Шимків: Сповідування реформ та про-європейського курсу залишається незмінним незважаючи на усі проблеми. Ми демократична країна. Політичні сили ухвалили рішення замінити Уряд. Антикорупційне бюро зараз розслідує цю справу. Це все ускладнює мені оцінити ці випадки. Арсеній очолює другу за величиною парламентську фракцію і забезпечує її 80-ма голосами те, щоб реформи не блокувались. Айварас повернеться назад в економіку.

 

Профіль: Ви вважаєте політичні процеси доволі виснажливими, чи?

Шимків: Я вважаю себе технократом, який розвинув політичні здібності. Бюрократія радується процесу. Як підприємець я люблю результати. 

Профіль: Ви мусите швидко та твердою рукою реалізувати програму реформ, для яких інші країни потребували років. Чи було б це можливим без націоналізму, який палахкотить з часу війни на Сході?

Шимків: Це жодний націоналізм, йдеться про національну гордість. Дивлячись ретроспективно: коли ми стали незалежними від Радянського Союзу ми ще не усвідомлювали, що це насправді значить. Під час Майдану ( протести, які тривали тижнями, навесні 2014 року, які привели до відставки Президента Віктора Януковича. прим.) ми зрозуміли, що ми як громадяни несемо відповідальність. Йдеться не про те, щоб сидіти в кріслі і чекати, доки хтось зробить роботу.

Профіль: Коли Ви рік тому прийшли на державну службу, Ви розповідали газеті  «Нью-Йорк Таймз», що половина ваших 400 співробітників ще ніколи на писали е-мейлів і третина не працювала за комп’ютером. Як це виглядає сьогодні?

Шимків. Це звучить смішно, я знаю. Насамперед кожен співробітник отримав електронну поштову адресу, Президент купив та оновив понад 200 комп’ютерів. Ми маємо електронну систему документообігу (Work-Flow-Systeme), вся Адміністрація Президента працює з нею. Деякі документи й надалі все ще на папері.   

Профіль: Що Ви зробили з тими, хто не зміг чи не захотів встигати разом з іншими?

Шимків: Ми зменшили кількість співробітників на 27%. Всі пройшли переатестацію. Наприклад, потрібно володіти однією іноземною мовою, щонайменше на європейському рівні В1 чи В2. При відборі людей ми застосували ці ж самі методики, які використовує ООН. При цьому, наприклад, йдеться про те, наскільки добре хтось може схоплювати тексти чи цифри. Ми оцінюємо наших співробітників також в плані їх якостей, приглядаємось до їх стилю життя. Це стосується також інших сфер: У минулому році ми провели оцінювання майже 300 суддів, трохи менше як половина з них не відповідала нашим критеріям якості. Те ж саме ми зробили зі старими поліцейськими в шести регіонах. Там виявилось, що від 30 до 50 відсотків були непридатними для роботи.  

Профіль: Чи співробітників також перевіряють щодо політичних контактів до старого Уряду Віктора Януковича?

Шимків. Так, це відбувається через Закон про люстрацію.

Профіль: Як це функціонує конкретно?

Шимків: Йдеться про кілька речей: Хтось працював у КДБ? Належав до апарату безпеки? Був за часів Януковича на посаді, яка дозволяла йому ухвалювати рішення? Це перевіряється, документується і передається до Міністерства юстиції. Звідти потім приходить рішення, чи цю особу повинні звільнити чи залишити.

Профіль: Скільки людей Ви вже звільнили у такий спосіб?

Шимків: В мене немає цифр на руках, але в Адміністрації Президента ми люстрували декілька людей.

Профіль: І загалом по цілій країні?

Шимків: Рахунок йде на сотні.

Профіль: Вивільнені ключові позиції Ви вже раніше заповнили в стилі діяльності концернів через «полювання за головами» Навіть міністр фінансів Наталя Яресько була запропонована рекрутерами, а не парламентом, політичною партією чи кимось іншим з політичної системи.

Шимків. Так, Наталя засвітилась як кандидат у списках рекрутингових компаній. Президент та я знали її дуже добре, але ми ніколи не думали, що вона може собі це уявити. Це було як в моєму випадку: Чи я зголосився добровільно? Ні. Коли  зателефонував Президент, я сказав «Так». Звичайно ж Президент міг би й Наталю просто запитати сам. Але був доволі широкий вибір кандидатур і агентство допомогло у виборі найбільш придатних серед них. 

Профіль:  При цьому ви знайшли когось не лише в Україні. Відразу три міністри мусіли спочатку отримати громадянство, щоб приступити до роботи: Наталя Яресько була громадянкою США, міністр економіки   Айварас Абрамавічус мав литовський і міністр охорони здоров’я Александр Квіташвілі – грузинський паспорти. Іноземці краще справляються з цією роботою?

Шимків: Ми оцінюємо лише талант. Усі ці особи роками жили і працювали в Україні. Айварас одружений з українкою, його діти ходять в українську школу. Наталя була завжди пов’язана з Україною, вона тут працювала понад 15 років. Якщо йдеться про любов до країни, то тут вона є взірцем для багатьох українців. Ми шукали кращих для роботи. Остаточне рішення ухвалив парламент.

Профіль: У Відні є спілка, яка також переймається реформами у вашій країні – Агентство задля модернізації України (АМУ). Там колишнім європейським політикам - як екс-Віце-канцлеру Австрії Міхаелю Шпіндельеггеру /Народна партія Австрії/ - за розробку плану реформ платив один український олігарх.

Шимків: Я знаю їх, зустрічався з ними в себе в офісі, вони передали мені свої матеріали . У мене щодо цього розділена думка: калібр особистостей, які стоять за цим дослідженням, дуже вражаючий. Зміст цієї книги значною мірою близький до наших власних планів. Однак мені б хотілось з їхньої сторони трохи глибшої роботи над доповіддю. Це я також повідомив їм. Але ми українці відкриті для будь-яких пропозицій.

Профіль: Навіть якщо вони надходять від організації, яка фінансується олігархом Дмитром Фірташем, який доробився своїх мільярдів саме за допомогою того режиму Януковича, від спадщини якого Ви зараз так неухильно хочете позбавитись?

Шимків: Якщо колишній олігарх фінансує Фонд, що залучає видатних європейських політиків з метою виробити пропозиції для України, я це читаю. Якщо там виявиться щось, що служить Фірташу, то це не буде реалізовано, у цьому Ви можете бути впевнені.

Профіль: Якраз щодо олігархів АМУ мала цікаву пропозицію:  слід просто створити публічний Фонд, до якого внесуть кошти олігархи, щоб відбудувати країни за рахунок грошей, які вони перед тим накопичили сумнівними методами.

Шимків. Це вже було зупинено радою реформ і політичним керівництвом. Я презентував ідею, але вона була відхилена фракціями парламенту. Фонди фінансування публічного адміністрування можуть приймати гроші виключно лише від міжнародних організацій як ЄС чи Світового Банку. Так, щоб гроші надходили від олігархів, в Україні не можливе. Вони повинні платити податки, так як в інших країнах також.      

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux