«Посол України: «Переговори про різні речі»
Посол України в Австрії Олександр Щерба в інтерв’ю Tiroler Tageszeitung звинувачує Росію та сепаратистів у продовженні агресії та розглядає санкції як інструмент зупинення Москви.
Інсбрук – На Сході України продовжується війна між проросійськими сепаратистами та військами прозахідного уряду в Києві. Мирні мінські домовленості не реалізуються, порушення режиму припинення вогню стали щоденною нормою. Згідно оцінок, вбито вже майже 10 тисяч людей. Обидві сторони звинувачують одна одну в подальшому продовженні кривавого конфлікту. Tiroler Tageszeitung поговорила з Послом України в Австрії Олександром Щербою, коли Посол перебував з візитом в Інсбруку.
Tiroler Tageszeitung: Процес примирення в Україні вже довгий час знаходиться в призупиненому стані. Канцлер Німеччини Ангела Меркель 19 жовтня запросила президента Росії Володимира Путіна, а також президентів України та Франції, Петра Порошенка та Франсуа Олланда, у Берлін на зустріч для вирішення кризи. Зустріч продемонструвала очевидний прогрес – так, наприклад, на територію Донбасу має бути направлена озброєна поліцейська місія ОБСЄ. Також має бути розроблена так звана дорожня карта для реалізації Мінського мирного плану. Чи вважаєте Ви, що результати зустрічі в Берліні дають надію?
Олександр Щерба: Ми вже часто розпочинали переговори з великими надіями та потім розчаровувалися. Цього разу ми йшли на переговори – скажу чесно – без великих очікувань. Втім, є позитивні сигнали. Озброєна поліцейська місія ОБСЄ в зоні конфлікту, яка також може продемонструвати силу, була б важливим кроком на шляху до миру. Бували ситуації, коли цивільні спостерігачі навіть пораненим не мали права допомогти. Також в зоні конфлікту в нагоді може стати допомога Червоного Хреста. Ми приділяємо велику увагу питанню українських заручників, до яких нікого не допускають. Чи живі вони? Чи вони мертві? Десятки українських матерів мучаться цими питанням – а Москва не може їм навіть в цьому дати ясності.
Tiroler Tageszeitung: У Вас і надалі лишаються сумніви?
Олександр Щерба: Проблема в тому, що, не дивлячись на те, що ми сідаємо за один стіл переговорів, ми розмовляємо про різні речі. Ми, українці та ЄС, говоримо про мир. Росіяни – про відновлення статусу глобального гравця. Саме тому на російському телебаченні все частіше запитують, а чи не час вже, мовляв, захопити і всю Україну? Другого вересня так званий президент цієї так званої республіки в Донецьку заявив перед увімкненою камерою, що він готовий «молитися за велику війну проти України». Вдумайтеся в це: людина настільки переповнена ненавистю, що готова молитися за війну! Навіть якщо б ми повірили в його незалежність від Путіна – як можемо ми вірити в його добру волю?
Tiroler Tageszeitung: З іншого боку, Москва звинувачує уряд в Києві в невиконанні Мінських домовленостей щодо зміни конституції для надання більших прав автономії сепаратистським районам та проведення місцевих виборів.
Олександр Щерба: Вибори в зоні конфлікту можуть бути проведені лише тоді, коли представники України будуть відчувати себе в безпеці. Без забезпечення безпеки будь-які вибори перетворюються на фарс. Ми вимагаємо контролю над кордоном з Росією. Вибори можуть відбутися, але одразу після цього ми маємо знову контролювати наші кордони. Закон про спеціальний статус Донбасу був прийнятий в Києві в першому читанні. Тепер же парламент проявляє законні сумніви, як ми можемо давати цей статус, коли повністю відсутня довіра? Як ми можемо довіряти комусь, хто публічно заявляє, що бажає завоювати Київ? Це їхня ціль. Наша ціль: зупинити кровопролиття та закінчити цей найбільший кошмар у новітній історії України.
Tiroler Tageszeitung: Як Ви оцінюєте відношення Європи до конфлікту в Україні?
Олександр Щерба: Європа ввела санкції проти Росії та продовжує підтримувати режим санкцій. Влітку звучали голоси на користь пом’якшення санкцій. Проте наразі – в тому числі і з погляду на події в Сирії – Європа сама бачить, як складно вести переговори з Москвою. Лише спротив України та санкції можуть загальмувати Росію.
Tiroler Tageszeitung: Бажання уряду в Києві вступити в ЄС та в НАТО не знаходить підтримки в Європі. Чи Ви все ще орієнтуєтеся на ці цілі?
Олександр Щерба: Для нас йдеться, в першу чергу, про напрям. Це не буде вирішуватися сьогодні або завтра. Одне ясно в будь-якому разі: до початку війни лише 14 відсотків населення висловлювалися за вступ до НАТО. Сьогодні за виступають від 50 до 70 відсотків населення. Така фундаментальна зміна настроїв є наслідком російської агресії, і на це має зважати і Європейський Союз, і українські політики.
Tiroler Tageszeitung: Наступного року Австрія буде головувати в ОБСЄ. Як могла б Австрія посприяти вирішенню конфлікту в Україні?
Олександр Щерба: Головування в ОБСЄ – це шанс. У якості посередника Австрія має гарну репутацію як в Україні, так і в Росії. Вона хоче сприяти діалогу. До того ж, в зоні конфлікту в Україні представлені такі гуманітарні представники Австрії, як SOS-Kindersdorf. Австрійська сторона вже неодноразово проводила проекти допомоги багатостраждальним людям з зоні конфлікту. Наприклад, тірольський уряд запрошував дітей з зони конфлікту. Інші федеральні землі наслідували цей приклад у 2016 році. Я сподіваюся, що в світлі головування в ОБСЄ ці гуманітарні проекти будуть розвиватися ще більше.
Tiroler Tageszeitung: Про Крим сьогодні вже майже не говорять. Чи вірите Ви в те, що анексований Росією півострів у Чорному морі повернеться до України?
Олександр Щерба: Немає жодних сумнівів, що анексія суперечила міжнародному праву. А Крим без України просто не є життєздатним. З роками це буде ставати тільки ясніше. Крім того, світ не може бездіяльно дивитись, як в Криму порушуються права людини. Ви можете мені повірити: без взаємної згоди щодо Криму не буде нормальних відносин між Україною та Росією. Не можна просто так терпіти подібну злодійську поведінку